Druhé derby v jednom týdnu: 5 důvodů, proč bude úplně jiné, než to středeční

Pohárové derby pražských „S“ vyhrála po prodloužení Sparta. Nyní je tu souboj rivalů ve Fortuna lize. Bude úplně jiný než ten středeční. Proč?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Středeční derby Slavia – Sparta vyhráli v Edenu Letenští. Sešívaní sice vedli 2:0, hosté ale dokázali srovnat a nakonec rozhodla penalta ze závěru prodloužení. V neděli se rivalové z hlavního města střetnou znovu, tentokrát v rámci Fortuna ligy a tato fotbalová bitva bude mnohem důležitější. Důvodů se nabízí celá řada.

Tvrz na Letné

Slavia ztrácí v tabulce na Letenské čtyři body a nemůže si dovolit na hřišti rivala prohrát. Sedmibodovou ztrátu už by červenobílí stáhli jen velmi těžko, protože Sparta téměř neklopýtá. Aktuálně v lize táhne tým trenéra Priskeho devítizápasovou vítěznou sérii a na svém stadionu je stoprocentní. Z 11 utkání na Letné navíc Krejčí a spol. mají skóre 32:6. Právě domácí prostředí hraje v derby pražských „S“ jednu z klíčových rolí.

Souboj titánů. Victor Olatunji a Igoh Ogbu svedli během pohárového derby mnoho tvrdých soubojů.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Kromě toho, že se tentokrát derby pražských „S“ odehraje na Letné, lze nepochybně očekávat změny v sestavách obou týmů. Sparta postaví do základní sestavy brankářskou jedničku Petera Vindahla a ofenzivní eso Lukáše Haraslína. Otazník visí nad tím, jestli tentokrát začne na hrotu Jan Kuchta nebo Brian Priske opět vsadí na Victora Olatunjiho, který dal ve středu Slavii dva góly. Pokud nevymyslí trenér nějakou nečekanou kulišárnu, je sestava Sparty jasná: Vindahl – Sörensen, Panák, Krejčí – Preciado, Laci, Kairinen, Ryneš – Haraslín, Kuchta, Birmančevič.

Vytáhne Slavia trumf?

Slavia nepochybně sáhne ke změnám, v tomto ohledu je mnohem méně předvídatelnější. Trenér Trpišovský točí sestavou a využívá více hráčů. Zřejmě do středu zálohy nastoupí Petr Ševčík. K tomu navíc iSport přišel s informací, že by červenobílí mohli vytáhnout trumf v podobě brankáře Staňka. Vzhledem k tomu, kolik chyb předvedli ve středu obránci, je možné, že hosté nastoupí ve čtyřčlenné obraně. Co by se zápasem udělal Jan Bořil v základní sestavě? Ve středu si hodně hlasitě říkal o vyloučení. Posadí Trpišovský Ogbua? Zvládal by případné souboje s Olatunjim někdo jiný lépe? Samé Ale obrana Vlček, Zima, Holeš nezní zas tak špatně.

Souboj špílmachrů Petra Ševčíka s Kaanem Kairinenem. Ozdobí i toto derby geniálními přihrávkami?
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Vzhledem k tomu, že toto derby může hodně napovědět o boji o titul, oba týmy zřejmě nastoupí s opatrnější taktikou. Trenér Priske sice vcelku pravidelně opakuje, že Sparta chce hrát svým stylem, tzn. napadání rozehrávky a celkově vysoká intenzita hry, stačí si ale vzpomenout na loňský květen, kdy předvedli Letenští v derby obrovsky pasivní výkon. Měli jen 17 procent držení míče a zápas vyhráli díky standardkám. Zkrátka když jde o titul, účel světí prostředky.

Hlavně neopakovat podzimní derby

Rozhodčí Rouček ve středečním derby hru hodně pouštěl, takže nedocházelo ke zbytečnému rozkouskování hry. A fanoušci viděli poměrně solidní fotbalové představení. Ligové derby píská Ondřej Pechanec, který určitě nasadí jiný metr. Už kvůli tomu, že se dá očekávat o poznání nervóznější vystupování hráčů. Přece jen pohár je pohár a liga je liga. Nezbývá než doufat, že se nebude opakovat podzimní řežba se 40 fauly, 11 žlutými a 2 červenými kartami.

Jak podle vás dopadne nedělní ligové derby?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články