Rozhodčí Rouček v derby Slavia – Sparta: Skvělý výkon nebo katastrofa? Fanoušci se neshodnou

Rozhodčí Karel Rouček nechával v pohárovém derby hodně volný metr. Podle některých pískal výtečně, jiní považují jeho výkon za katastrofu.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Derby Slavia – Sparta ve čtvrtfinále nabídlo mnohem více fotbalu než podzimní přehnaně vyhecovaný souboj odvěkých rivalů. Velkou roli v tom sehrál Karel Rouček. Teprve sedmadvacetiletý rozhodčí píská Fortuna ligu teprve od léta a před čtvrtfinálovým zápasem pražských „S“ odřídil jen třináct ligových duelů. Zvládl utkání MOL Cupu na jedničku? Fanoušci se ohledně jeho hodnocení neshodnou.

Rouček: Strach? Ne, ale respekt ano

„Snažím se dělat maximum, ale musíme si říct, že velké zápasy jsou o něčem úplně jiném. Neříkám, že bych z nich měl strach, ale respekt ano. A myslím, že rozhodčí, co ligu pískají déle, mají ještě jinou kvalitu než já,“ řekl Rouček iDnes před začátkem jarní části sezony. V derby dostál své pověsti, že nechává hru plynout a drobné kontakty neřeší. Když ale přišel ostřejší faul, neváhal už v prvním poločase vytáhnout žlutou kartu. „Rozhodčí si u obou týmů v první půli zjednal velký respekt,“ řekl po utkání trenér Slavie Trpišovský.

Po intervenci VAR a zhlédnutí opakovaných záběrů rozhodčí Rouček nařídil v prodloužení derby Slavia – Sparta penaltu.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Rozhodčí si celkově vedl velice solidně. Nastavil volnější metr a udržel ho až do závěru. Většinou se mu dařilo krotit emoce hráčů. Samozřejmě slávisté i sparťané se několikrát na Roučka zlobili. Sešívaní se dožadovali penalty poté, co v závěru řádné hrací doby dostal Holeš loktem do obličeje od Olatunjiho. Letenští chtěli desítku, když po podobném souboji v prodloužení Vlček trefil Olatunjiho. Kdyby je rozhodčí odpískal, nikdo by neřekl ani popel. Na druhou stranu prostě držel nastavený metr.

Kuchta dostal jen jednu žlutou

Došlo i k dalším sporným momentům. Třeba když Vorel mimo hru loktem trefil Dioufa. Moc dobře věděl, co dělá, na protihráče se těsně před zákrokem ohlédl. Rozhodčí v rámci nastaveného metru neposoudil tento střet jako faul. „Diouf dostal loktem, za podobnou věc byl Venca Jurečka vyloučený ve Zlíně,“ zlobil se Jindřich Trpišovský. Emoce mezi fanoušky pak vyvolalo, že Kuchta měl dostat dvě žluté a nebyl vyloučen. Podle televizních záběrů to vypadalo, že útočník Sparty dostal v 111. minutě žlutou za protesty, sudí ale kartonek ukázal Tomičovi, což nebylo v přenosu vidět.

Rozhodčí Karel Rouček úspěšně krotil v derby emoce hráčů.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Závěr byl hektický. Jan Bořil si velmi hlasitě říkal o vyloučení. Ostrým vystartováním na Roučka poté, co dostal žlutou za postrkávání s Karabcem a gesty měl druhou vidět naprosto bez debat. A penalta? Kouč Trpišovský reklamoval, že se míč odrazil Vlčkovi do ruky od stehna. Podle všeho by se ale musel Vlček aktivně snažit o odkop, aby se nejednalo o penaltu. „Já určitě nejsem pravidlový expert. Ale při letmém doteku, bez kterého by i tak míč trefil ruku, se ten dotek nepočítá. Taková teč od vlastního těla už ke zrušení nestačí. Takže ruka. Takhle to pravidlo chápu já. Myslím, že je to takhle nastavené od jara,“ napsal na sociální síť X Zdeněk Folprecht.

Ukočíroval emoce, držel nastavený metr

Sečteno a podtrženo: Rozhodčí Rouček v derby rozhodně nevyhořel. Naopak výrazně přispěl k tomu, že se oba týmy soustředily na fotbal a zápas se neproměnil v řadu šarvátek jako na podzim. I když nasadil hodně volný metr (držel ho po celý duel), dokázal ukočírovat emoce hráčů, snad až na závěrečných pár hektických minut prodloužení. Ani tam nepředvedl žádný kiks. Vzhledem k věku a zkušenostem zvládl Rouček derby až nečekaně dobře. A kritika? Ta se na rozhodčího snáší po každém sporném momentu, protože jedna strana se bude vždy cítit poškozena.

Jak hodnotíte výkon rozhodčího Roučka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články