Blšany jako odrazový můstek, kteří hráči díky nim nakoukli do velkého fotbalu? (1. část)

                   

V roce 1998 se v České republice odehrála jedna velká fotbalová pohádka. Do nejvyšší soutěže tehdy postoupil vesnický klub Chmel Blšany, který vynikal kvalitním zázemím a také řadou budoucích osobností ve svých řadách. Ačkoli se momentálně potácí na prahu existenční krize, naposledy dokonce kopal už jen krajský přebor, bohatou historii mu již nikdo neodpáře. V minulém století se do Blšan lilo obrovské množství peněz, díky čemuž si provinční klub mohl dovolit zaměstnávat velká jména, která se později uchytila v Evropě. Kteří fotbalisté si na mezinárodní úrovni vedli nejlépe?

Patrik Gedeon

Rodák z Chomutova ještě stále patří mezi aktivně hrající fotbalisty, nicméně na nejvyšší úrovni se již neobjevil dlouhé čtyři roky. Důrazný záložník si prošel mládežnickými kategorii ve svém rodném městě, rok hrál za tamní „Áčko“, odkud si jej stáhl právě Chmel Blšany. V jejich řadách vydržel dlouhých šest let, během nichž odehrál 158 zápasů a nastřílel 18 branek. Později se jeho domovem stala pražská Slavia, kterou po čtyřech letech působení vyměnil za svou první zahraniční štaci. V roce 2006 zamířil do Lichtenštejnska, jenž se dá díky své rozloze považovat za takové Blšany na poli mezinárodním. Dále okusil také polskou nejvyšší soutěž, když ještě téhož roku přestoupil do Wisła Płocku.

V roce 2008 se vrátil zpět do domácích soutěží, posílil tehdy druholigovou Jihlavu, které pomohl k postupu mezi českou fotbalovou elitu. Ještě před definitivním návratem do rodného Chomutova hrával za Baník Most, kde se potkal i s dalšími vysloužilými legendami jako je Tomáš Řepka, Petr Johana nebo Aleš Pikla. Ambiciózní projekt ovšem zkrachoval a mostecký klub s dlouholetou tradicí skončil v propadlišti dějin, před lety vyhlásil bankrot. Hráčům dodnes dluží neskutečné peníze za výplaty, Gedeona nevyjímaje. Tomu je momentálně třiačtyřicet let a připravuje se na další ročník v Chomutově.

Daniel Pudil

Krajní obránce a příležitostný záložník s reprezentačními zkušenostmi Daniel Pudil se ve svých třiatřiceti letech před sezónou 2019/2020 vrátil do České republiky, když posílil Mladou Boleslav. Ačkoli je kovaným odchovancem pražské Sparty, v dobách, kdy dosáhl dospělého věku, o něj v tamním A-týmu nebyl zájem. Proto nakonec putoval do Chmelu Blšany, který se v té době stále ještě pohyboval mezi českou fotbalovou elitou. Ve službách vesnického celku vydržel pouhý jeden rok, po němž se stěhoval do Liberce a následně do Slavie. To mu mnozí letenští fanoušci dodnes nemohou zapomenout. On ale nemusí smutnit, protože mu angažmá ve Slavii a předtím i v Liberci vynesla zisk mistrovského titulu.

Levonohý fotbalista se posléze vydal na pouť po zahraničních klubech, jako první jej ulovil belgický KRC Genk, s nímž získal titul mistra Jupiter League. Dále prošel španělskou nejvyšší soutěží v dresu Granady CF, italským AC Cesena a nakonec vystřídal několik anglických klubů, se kterými se však nikdy nepodíval do Premiere League. Kdykoliv se mu podařilo dotlačit tým k postupu mezi elitu, byl odstaven na vedlejší kolej a poslán na hostování.

Za českou fotbalovou reprezentaci dosud odehrál 34 zápasů, ze kterých si odnesl dva přesné zásahy. Byl nominován na tři turnaje EURO, nastoupil ovšem pouze v rámci jednoho a to pouze do jednoho utkání.

Foto: dailymail.co.uk

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články