Naše babičky a prababičky byly opravdu moudré, vždy moc dobře věděly, co dělají. A nejinak tomu bylo v případě jejich doporučených diet, které obsahovaly pohanku. Tato surovina je ve zdravé výživě dodnes považována za královnu, a to díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek. Nutriční hodnoty ukazují na určité procento železa, mědi, fosforu, vápníku, zinku, manganu a hořčíku. Kromě toho je rutinu, který má léčebné účinky. Pohanka se snadno tráví a vzhledem k tom, že neobsahuje lepek, je vhodná i pro osoby trpící celiakií. Podívejte se, jak s touto superpotravinou, kterou znaly už naše babičky, můžete zhubnout i vy během pouhých 14 dní.
Proč je pohanková dieta skvělá
Nejde totiž jenom o hubnoucí účinek, ale také pro účinek zdravotní. Jak již bylo řečeno, pohanka obsahuje vysoký podíl různých látek, které našemu tělu pomáhají. Léčí problémy s cévami, hemoroidy, křečovými žilami, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čistí játra, zlepšuje stav pokožky. Kromě toho doplňuje energii a zasytí na velmi dlouhou dobu. Pohanka vám tedy nejenom pomůže zhubnout, ale také vám pročistí váš trávící trakt a střeva. Shrnuto, podtrženo – pohanková dieta je skvělá proto, že…
- … je vysoce účinná. Obvykle je její dodržování spojeno se ztrátou 7 až 10 kilogramů.
- … nemá žádná omezení. Držet ji může kdokoliv a limity při konzumaci kaše rovněž nejsou. Můžete jí sníst kolik chcete.
- … při jejím držení se budete cítit skvěle. Pohanka na dlouho zasytí a je výživná, takže nehrozí žádné mdloby, slabost, nechutenství či letargie jako v případě jiných diet.
- … pročišťuje střeva, díky vysokému obsahu vlákniny.
- … kromě ztráty váhy se zlepší kvalita vaší pleti a nehtů.
Jak na 14-ti denní pohankovou dietu
Během oněch dvou týdnů, kdy budete dodržovat pohankovou dietu, musíte respektovat ještě některé obecné podmínky. Především jde o pitný režim – měli byste si zajistit přísun alespoň 2 litrů vody denně. Žádné džusy, slazené vody nebo minerálky, přičemž alkohol je pochopitelně rovněž zakázán. Pijte buď vodu nebo neslazené bylinné čaje. Kaši jezte v menších porcích a maximálně 2,5 hodiny předtím, než půjdete večer spát. Pohankovou kaši si můžete lehce dochutit, ale nepřehánějte to se solí. Během diety podpořte své hubnutí méně náročnou sportovní aktivitou, jako je svižnější procházka, plavání, apod.
Jídelníček při pohankové dietě
Základem je samozřejmě pohanková kaše, kterou si připravte vždy předcházející den večer. Množství kaše si odhadněte podle sebe, pro představu vám ke konci diety bude stačit kolem 100 gramů pohanky na den. Při její přípravě však dodržte poměr 0,5 litru vroucí vody na 0,5 kg pohanky. Zalitou kaši přikryjte utěrkou a nechte uležet do druhého dne. Pokud se voda všechna nevsákla, slijte ji.
Variant pohankové diety je hned několik, my vám zde uvedeme dva.
-
Přísnější varianta
Kromě pohankové kaše, připravené podle receptu výše, můžete konzumovat ještě 1 litr kefíru denně. Kefír jako kysaný mléčný produkt podporuje trávení a působí pozitivně na zažívání. Obsahuje rovněž i některé látky, které odstraňují toxiny z těla a zlepšují stav vaší pokožky. Kefír můžete pít zároveň s pohankovou kaší nebo odděleně. Nepřekračujte však jeho denní limit.
-
Mírnější varianta
K základní pohankové kaši a výše zmíněnému kefíru, můžete přidat ještě jablka a zeleninu. V takovém případě může váš denní jídelníček vypadat například takto:
Snídaně – 1x sklenice nízkotučného kefíru, 100x pohankové kaše
Svačina – 1 až 2 jablka
Oběd – 200 g pohankové kaše, 200 g zeleninového salátu ochuceného rostlinným olejem
Svačina – 1x sklenice nízkotučného kefíru
Večeře – 1x sklenice nízkotučného kefíru, 100 g pohankové kaše