Kolik kardio tréninku opravdu vaše tělo potřebuje?

Zdroj fotografie: Unsplash

Zdá se vám, že stále ti samí lidé běhají na pásu nebo jezdí na kole, a to déle než je nutné? Ano, potí se, ale také pálí své svaly. Je dobrá taková rutina?

Kardio cvičení poskytuje několik neuvěřitelných výhod. Posiluje naše srdce, zvyšuje vytrvalost, spaluje kalorie a tuky, zrychluje vás a většinou to může být také skvělá zábava. Ale po určitém čase být kontraproduktivní. To když je kardia až přespříliš. I tady totiž platí, že všeho moc škodí. Doporučené je 150 minut kardiorespiračního cvičení střední intenzity týdně. Pokud je intenzita vyšší, bude stačit poloviční čas. V případě mírné aktivity, jako je procházka, běh, taneční kurz nebo cyklistika je ideálních 30 minut pětkrát týdně.

Jaký trénink je tedy v pořádku

Již bylo řečeno, jak je ideální cvičit v případě nízké nebo střední intenzity. V případě, že si dáváte do těla více a provozujete Orangetheory nebo bootcamp, pak by vám měli stačit asi tři půlhodinové tréninky v týdnu. Tu ideální mez však poznáte podle toho, že se budete cítit pod napětím, ale přitom nebudete vyčerpaní. Ideální je samozřejmě také se zaměřit na takový sport, který vás bude opravdu bavit.

Zdroj fotografie: Pixabay

A co bychom vám doporučili? Spárujte svůj kardio trénink se silovým tréninkem. Silový trénink vám pomůže chránit a budovat svalovou hmotu, která spaluje více kalorií než tuků. Protože správný tréninkový režim zahrnuje právě tyto dva body a také odpočinek. Ačkoli se třeba nedostanete na trénink, najděte si způsob jak být přes den aktivní a vyvažte to relaxem. Klidně si mezi silový a kardio trénink vložte lehkou jógu na protažení. Poté si nadjděte čas na relax u knihy, ve vaně nebo na masáž.

Dávejte si výzvy

Zkuste během tréninku měnit intenzity kardia. Jednou jeďte opravdu naplno, podruhé si dejte pomalejší tempo a pak zařaďte den volna. Je to důležité proto, abyste si zajistili čas na zotavení a zabránili syndromu vyhoření. Nezapomeňte si také dávat výzvy. Přidejte si intenzitu rychlosti nebo na běžícím pásu změňte sklon. Trénink tak bude náročnější, ale přitom v posilovně strávíte úplně stejně času. Navíc budete jistě cítit zadostiučinění, že jste toho zvládli více než obvykle.

Zdroj fotografie: Pixabay

A aby se z cvičení opravdu nestala jen nudná rutina, vyzkoušejte něco nového, co by vás mohlo bavit. Nikde přece není psáno, že celý rok musíte jen a jen chodit běhat. Zkuste běh vyměnit za kolo nebo třeba hodiny zumby. A jestli cvičíte jen sami doma, zkuste se na webu podívat po nějakých nových lekcích. Vždyť různých lekcí z tanečních i sportovních hodin je opravdu plný internet.