Jak zhubnout přebytečná kila a vysněnou váhu si trvale udržet

Zdroj fotografie: Depositphotos

Zhubnout je mnohem jednodušší než udržet si váhu. Pravdou tedy je, že diety mohou fungovat – krátkodobě.

Ať už jde o nízký obsah karbohydrátů nebo počítání kalorií, mnoho diet bude mít za následek hubnutí. Ale většina diet stejně nakonec selže, protože se budete cítit hladoví. Nakonec plán zahodíte a ztracenou váhu naberete. V mnoha případech přiberete dokonce více, než jste zhubli. Není divu. S klesající hmotností klesá metabolismus a každý den potřebujete méně jídla. Přestože se omezujete, hormony hladu vás pobízejí, abyste jedli více. Stává se z toho fyzický a psychologický boj. Omezení potravin není dlouhodobým řešením obezity.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jezte méně a cvičte

Ano, pokud chcete zhubnout musíte jíst většinou méně, než jste zvyklí. Je však důležité také koukat na to, co jíte a také cvičit. Řekněme například, že jste zhubli 10% své váhy a nyní tedy vaše tělo potřebuje asi o 200 kalorií denně méně, abyste si tuto váhu udrželi. Mohli byste tedy sníst o 200 kalorií méně, ale pokud vynecháte svačinu nebo si dáte menší snídani, pravděpodobně budete mít hlad. Řešením tedy může být zvýšení tělesné aktivity. Vydejte se na delší procházku, projeďte se na kole nebo si zacvičte.

Zdroj fotografie: Pixabay

A jak často a dlouho cvičit? Někdo cvičí hodinu denně, aby svou váhu udržel. Je však pravda, že zatímco někomu může stačit mnohem méně, někdo bude potřebovat trénink delší. Nejde však o to hodinu nebo déle v kuse cvičit. Pohyb se během dne sčítá. Znamená to, že si ráno můžete například dopřát patnáctiminutovou rozcvičku, odpoledne jít na půl hodiny běhat a večer si doma další čtvrt hodinu dopřát posilovací a protahovací cviky. Pochopitelně se počítá také chůze, kalorie tak pálíte třeba cestou do práce nebo do školky pro dítě.

Další výhoda cvičení

Cvičení zvyšuje takzvanou metabolickou flexibilitu. To je schopnost vašeho těla snadno přepínat mezi spalováním sacharidů a tuků na energii a efektivně využívat kalorie. To je velmi přínosné, protože být metabolicky nepružný může mít za následek inzulínovou rezistenci, což vede k více uloženému tuku a zvýšenému riziku cukrovky. Metabolicky nepružní lidé navíc mohou snadno přibírat na váze. Zvrátí to právě tím, že budou cvičit.

Zdroj fotografie: Pixabay

Sečteno, podtrženo. Cesta k vysněné postavě nekončí tím, že budete nějakou dobu dodržovat určitý stravovací režim a tréninkový plán. Po zhubnutí je třeba v nastaveném režimu pokračovat. Právě cvičení by mělo v udržovat vaší váhu na takovém čísle, se kterým jste spokojeni. Věřím, že pokud zvolíte přijatelný druh stravování a sportovní činnost, která vás bude bavit, přijmete brzy stravu i sport za svůj životní styl, který vás bude bavit.