Když se snažíme udělat něco pro své tělo, ale nejsme si jistí, jak začít, často se inspirujeme ve svém okolí. Bude však fungovat to samé na nás?
Sousedka začala běhat a za pár měsíců tak zformovala svou postavu. Pohled na její úspěch vás motivoval k tomu, abyste začali také sportovat. Když ji pomohl běh, zkusíte to také, ne? Měli byste vědět, že to, co pomohlo jí nemusí u vás vůbec fungovat. Podle zkušeností mnoha trenérů je podstatné mít svůj osobní plán, kterým se budete řídit. Zní to asi děsivě, ale vytvoření takového plánu je jednodušší než se na první pohled zdá. Efektivní cvičební rutina má tři složky: zvyšování srdeční frekvence, silová trénink a prostor pro odpočinek.
Vyberte si, co vás baví
Pokud si chcete vytvořit jakýsi tréninkový plán, vyberte si aktivity, které naplní tři výše zmíněné oblasti. U každé vybrané aktivity si však nejprve položte dvě otázky. Baví vás to? Cítíte se přitom dobře? Je důležité se vyhnout cvičení, u kterého se necítíte dobře, děláte ho s odporem nebo ho dokonce nenávidíte. Existuje spoustu druhů sportů, které se zaměřují na posilování nebo kardio. Je tedy spousta možností a vy si můžete vybrat právě ty, po kterých se budete cítit dobře a rádi se k nim budete vracet.
Nabízíme vám základní kameny účinné fitness rutiny a některé aktivity, které můžete vyzkoušet a případně začlenit do svého tréninkového plánu. Každý týden byst měli dvě a půl hodiny věnovat kardiu. Pokud cvičíte pětkrát týdne, vychází to na 30 minut denně. Cílem je zvýšit srdeční frekvenci a zapotit se. Existuje spousta aktivit, které lze provozovat. Dáte přednost kardiu doma? Nebo si raději půjdete zaběhat či projít svižnou chůzí? Baví vás nordic walking? Nebo budete navštěvovat skupinové kurzy? Je to jen na vás.
Silový trénink a odpočinek
Posilovat byste měli dvakrát týdně celé tělo. Silový trénink samozřejmě můžete provádět doma nebo můžete chodit do posilovny. Vhodné je však udržet si nějaký směr. Chcete sami zvedat činky? Najděte si videa online nebo si stáhněte tréninkovou aplikaci do mobilu. Pokud vás cvičení o samotě nemotivuje, zkuste se domluvit s osobním trenérem nebo vyzkoušejte skupinové cvičení jako je fitness barre, boot camp, orangetheory a podobně.
Dva dny v týdnu byste měli věnovat odpočinku nebo jen jemné aktivitě.
Pauza umožní tělu zotavit se. Výsledky se totiž dostavují během odpočinku, ne v tréninku. Tudíž volné dny jsou ve vaší rutině důležitou součástí. A jak by odpočinek měl vypadat? Dopřejte si relaxační koupel, zarezervujte se na masáž. Uvolněte své tělo na pěnovém válci, vyzkoušejte lekci jemné jógy na protažení a uvolnění. Zkrátka cokoli, co vás nbije energií na další týden. Pokud už nějaký druh sportu děláte, zvažte, čím ho vyvážit. Hodně štěstí na vaší cestě.