Hubnutí a dalších 7 nenápadných příznaků bez zjevné příčiny může ukazovat na problém s rakovinou

                   

Rakovina je nemoc – sice zákeřná a velmi nebezpečná, ale pořád nemoc. To znamená, že má i určité symptomy, které mohou na její přítomnost ukazovat. Pro každého mohou být ale tyto příznaky jiné, co odhaluje rakovina u jednoho, nemusí se nutně objevit u druhého. V tom spočívá právě ona její záludnost. Přesto, jakmile na svém těle poznáte určité změny, byť sebenenápadnější, měli byste se poradit se svým lékařem. U rakoviny je důležité včasné podchycení, někdy pouhé dny mohou rozhodnout o následné úspěšnosti či neúspěšnosti léčby. A přesto, že tyto příznaky jsou opravdu velmi nenápadné, měli byste jim věnovat svou pozornost.

  1. Rychlejší růst vlasů

Častější návštěvy kadeřníka nebo nutnost se holit častěji, než u vás bylo dříve běžné, může ukazovat na určitý problém. A to problém s hormony a jejich nerovnováhou, za kterou může stát ona zákeřná nemoc. Jedná se o velmi nenápadný příznak, ale pokud se vám opravdu zdá, že vám ochlupení na těle roste rychleji, zajděte si raději k lékaři.

  1. Pálení žáhy

Pokud vás pálí žáha po těžkém a mastném jídle nebo po nějaké velké žranici, potom se pravděpodobně o nic nejedná. Upozorňuje vás to pouze na to, že byste měli uvažovat o změně svého životního stylu. Zpozornět byste měli ale ve chvíli, kdy dodržujete zdravý životní režim, jíte dostatek ovoce i zeleniny a vyhýbáte se výše zmíněným pokrmům, ale přesto je u vás pálení žáhy na denním pořádku. V takovém okamžiku už se může jednat o symptom nesprávně fungujícího trávícího traktu.

iPřetrvávající pálení žáhy může ukazovat na problém s trávícím traktem.
  1. Pokašlávání a škrábání v krku

Nejdříve je nutné vyloučit běžné nachlazení nebo angínu. V případě, že ale kašel přetrvává delší dobu, poté už se může jednat o něco závažnějšího. Kašel, škrábání v krku nebo určitá dušnost jsou něco, co se neobjevuje jen tak bez příčiny, takže nemávejte nad nimi rukou a podívejte se po možném důvodu.

  1. Zvýšená tělesná teplota

U člověka představuje stálou teplotu hodnota mezi 36°C až 37°C. Při nachlazení, kdy tělo bojuje s nemocí, dochází ke zvýšení tohoto čísla a nastává horečka. Jestliže ale žádnou viditelnou nemocí netrpíte, potom vaše tělo bojuje s něčím, co třeba nemusí být na první pohled úplně patrné. Přetrvávající zvýšená teplota nebo dokonce horečka mohou být ukazatele na nemoc.

  1. Znaménka a pihy

Skvrny na pokožce, pihy nebo kožní znaménka jsou v souvislosti s rakovinou zmiňována poměrně často. Mohou měnit svůj tvar, barvu, velikost nebo se jich třeba může objevit více, než jich doposavad bylo. Ať už si všimnete čehokoliv v souvislosti s kožními změnami na své pokožce, co vám přijde neobvyklé, spojte se se svým lékařem a informujte ho o tomto stavu.

iPihy a znaménka je nutné si hlídat.
  1. Nevysvětlitelná slabost a únava

Stres, nedostatek spánku, nabitý denní program, nedostatek hořčíku či jiných minerálů a vitamínů, nadbytek pracovních povinností, apod. To všechno jsou důvody, které mohou vést k celkové slabosti a únavě. Pokud si jste ale jistí, že k ničemu výše zmíněnému u vás nedochází, a přesto se cítíte vyčerpaní, měli byste začít řešit, proč tomu tak je.

  1. Hubnutí bez důvodu

Vidět na váze o několik kilogramů méně pro někoho představuje splněný sen. Jenomže, jak k takovému úbytku došlo? Pokud jste nezměnili životní styl a váhový úbytek je zjevný, potom se může jednat o příznak něčeho vážného. Vaši energii a kilogramy spotřebovává něco, co ve vašem těle nemá být, takže určitě zpozorněte a začněte zjišťovat, co a jak.

iHubnutí bez zjevné příčiny může ukazovat na problém.
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články