Olympiáda je pro všechny sportovce snem. Dá se však na ní také pěkně vydělat. Čeští šampioni mají slíbené miliony. Ale třeba Němci oproti nim dostávají almužnu.
Přípravy na letošní olympijské hry v Paříži jsou již v plném proudu. V posledních dnech také vyplynulo, kolik peněz za zisk zlatých medailí dostanou šampioni z různých zemí. Jde o miliony. Češi jsou na tom historicky oproti ostatním národům velmi dobře, neboť například Němci si za nejcennější kov na posledních OH odnesli pětkrát méně.
Češi mají za zlato 2,4 milionu korun
Každý Čech, který domů doveze medaili, si přijde na hezkou odměnu. Stejně jako za úspěchy v Tokiu mohou čeští sportovci získat 2 400 000 Kč za zlato, 1 800 000 Kč za stříbro a bronz jim vynese 1 200 000 Kč. Výši těchto krásných bonusů navrhla Národní sportovní agentura (NSA) a zhruba před dvěma týdny zmíněné částky schválila také vláda. Bohužel o tyto sumy nebude moci bojovat tenista Jiří Lehečka, o jehož krutém osudu jsme na SportechŽivě také psali.
Stejné částky pak získají také medailisté z paralympijských her. „Mohu potvrdit, že námi předložený návrh na odměny olympioniků vláda schválila. Odměny jsou schválené ve stejné výši jako na minulé olympiádě. Týká se to jak olympioniků, tak paralympioniků,“ sdělila během rozhovoru mluvčí NSA Eliška Machová. V Tokiu vybojovali zlaté medaile Jiří Lipták (sportovní střelba – trap), Jiří Prskavec (vodní slalom – kajak), Lukáš Krpálek (judo) a Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou (tenis – čtyřhra).
Němci jsou na tom podstatně hůř
Odměny za olympijské medaile jsou v každé zemi rozdílné. Nejvíce peněz přitom rozdávají asijské státy, zejména v bohatém Singapuru. Tam šampioni po příjezdu domů obdrží za zlato v přepočtu 21 700 000 Kč. V Indonésii je to zhruba 16 milionů Kč.
Oproti Čechům a Češkám pak dostanou podstatně méně peněz tradičně velmi úspěšní Němci: pouze 480 000 Kč. Tedy pětkrát méně, co je v porovnání hotová almužna. O moc více to není ani v USA, kde oceňují šampiony částkou zhruba 800 000 Kč. Existují pak i země, kde za získané medaile nedostanou sportovci nic. Například ve Švédsku, Norsku a Velké Británii mají smůlu. Samotná reprezentace je tam totiž brána jako nejvyšší čest. Na olympijské hry do Paříže se zatím kvalifikovalo 77 českých nadějí.