Hvězdný český fotbalový reprezentant chtěl opustit tým, trenér se mu omluvil

Trenér ho nestavěl a on se urazil. I proto slavný záložník zvažoval, že z fotbalového mistrovství Evropy odcestuje. Nakonec si to rozmyslel.

i Zdroj fotografie: Český fotbal
                   

Psal se rok 1996. V českém týmu na Euru v Anglii figurovali Pavel Nedvěd, Karel Poborský, Vladimír Šmicer. Tehdy ještě žádná velká jména evropského fotbalu, která hrála v lize za Spartu a Slavii. Za to Patrik Berger už měl kariéru slušně rozjetou. V dresu Borussie Dortmund vyhrál bundesligu, když nastřílel za 25 zápasů čtyři góly. Jenže v prvním duelu na mistrovství Evropy v základní sestavě chyběl. A to se mu pochopitelně nelíbilo.

Berger: Trenérovi jsem nevěřil

Trenér Dušan Uhrin Bergera nejdříve opomenul v generálce proti Švýcarsku a na lavičce ho nechal i proti Němcům (nastoupil až do druhé půle), kteří Česko v úvodním utkání Eura porazili 2:0. „Trenérovi jsem rázem přestal věřit. Nejednal se mnou na rovinu. Chtěl jsem dokonce odjet domů, měl jsem sbaleno. Až můj manažer pan Paska mi odjezd rozmluvil. Ale tašku jsem si vybalil jen z poloviny. Snad trochu jako tichý vzdor,“ prozradil Berger pro projekt Bez frází.

Bergerovi se omlouval i samotný trenér Uhrin. Když tým trénoval, sedl si s vlasatým bomberem opodál stranou. „Promluvili jsme si jako chlapi. Chtěl jsem mu na rovinu říct, že jsem zvolil špatně,“ vzpomínal později Uhrin pro iDnes. „Byla to nepříjemná situace. Chtěl dokonce z týmu odejít, ale omluvil jsem se mu a přesvědčil ho, aby zůstal. Stal se pevným článkem týmu a gólem z penalty poslal náš tým ve finále proti Německu do vedení,“ řekl jedenaosmdesátiletý Uhrin pro Aktuálně.

Prokletý střelec Bierhoff

Češi ve druhém zápase, už s Bergerem v základní sestavě, senzačně porazili 2:1 Itálii a nastartovali jízdu do finále. Při ní nejprve ve čtvrtfinále legendárním lobem Poborského vyřadili Portugalce a v semifinále na penalty udolali Francii. V bitvě o titul bohužel naděje národního týmu na titul zmrazili v prodloužení opět Němci. Na Bergerův gól z penalty odpověděl dvěma trefami útočník Bierhoff.

Německý klub podrazil českého reprezentanta. Po fotbalovém Euru bude situaci rázně řešit

Všichni čeští fanoušci doufají, že podobnou postupovou euforii zažijí i na blížícím se Euru v Německu. První zápas proti Portugalsku hraje tým Ivana Haška už 18. června. Ve skupině se česká reprezentace, která na soustředění řešila nepříjemný incident, o němž jsme na SportechŽivě také psali, utká ještě s Gruzií a Tureckem. Padesátiletý Berger bude svým nástupcům určitě držet pěsti.

Jaké vzpomínky máte na Euro 1996? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články