Než dvakrát vybojovala olympijské zlato a stala se mistryní světa, musela bojovat s vážným zraněním. Zprvu to přitom vypadalo na zlomeninu. Bylo to ale daleko horší.
Barbora Špotáková si během své kariéry získala pozornost celého světa. Česká legenda v hodu oštěpem začala dobývat slavné závody od konce roku 2005, kdy obsadila páté místo světových tabulek. Poté se rozjela naplno – její kariéru jen tak někdo nezopakuje: Zlaté olympijské medaile, tituly mistryně světa, světový rekord a mnohé další úspěchy. Před velkými výhrami to však Špotáková neměla jednoduché. Dokonce se obávala, zda bude moct závodit.
Nezhoubný nádor v holeni
Nepříjemný problém ji začal brzdit při ročním studijním pobytu v USA. Tehdy se Špotáková ještě věnovala sedmiboji, ale právě ve Spojených státech začala její transformace ve specialistku na oštěp. Jenže přišla únavová zlomenina holenní kosti. Dlouho se tedy myslelo, že jde o tento problém. „S trenérem jsme objížděli doktory, ale bezvýsledně. Až pan primář Horel z České Lípy mi pomohl. Přišel totiž na to, že se nejedná o únavovou zlomeninu, ale o nádor na kosti, a ten mi z holeně vysekl,“ řekla pro Reflex Špotáková.
Bylo to velmi složitá operace. Špotáková se strachovala o kariéru, ale jinak to nešlo. „Pan primář mi vysekl velký kus holeně. To když jsem viděla na rentgenu … Bílá kost a náhle čtyři centimetry černé, vyseknuté véčko. Ono to ale rychle dorůstalo. Teprve pak jsme se začali s trenérem připravovat na oštěp za pomoci kamarádů z Dukly,“ vzpomínala. V roce 2004 již Bára naplno trénovala. Na olympiádě v Aténách však koleno stále ještě nebylo zcela v pořádku, což její výkon značně limitovalo.
Královna Špotáková
Zdravotní nepříjemnosti Špotákovou zocelily a dodaly jí mentální sílu. Již na konci roku 2005 se jí povedlo uskutečnit druhý nejdelší hod české historie 65,74 metru. Věřila si více a více každým pokusem. Poté už začalo vycházet úplně vše. Během další sezóny třikrát vylepšila český rekord, načež se v japonské Ósace v roce 2007 stala poprvé mistryní světa.
Špotáková obrazně nasadila takové tempo, že jí nikdo nestačil. Na OH v Pekingu 2008 získala také zlato a jen krátce poté se stala světovou rekordmankou. Její výkon 72,28 metru ze Stuttgartu dodnes nikdo nepřekonal. Olympijskou medaili vybojovala také v Londýně a kralovala sportovní scéně i v roce 2017, kdy zvítězila na dalším světovém šampionátu.
Na SportechŽivě jsme také psali o osudových mužích Barbory Krejčíkové.