12 nepravd o cvičení, kterým stále ještě věříte. Podívejte se, jak je to doopravdy

                   

Jako fitness jsou většinou míněny různé sportovní aktivity, ovšem pod tímto názvem se může schovávat i celkový životní styl. Obě tyto cesty mají přitom stejný cíl, kterým je dostat se do kondice, zlepšit si tvar a držení těla, upevnit si zdraví a sílu. Vždy jde ale v tomto případě ruku v ruce cvičení se správou výživou i životasprávou. Jedno bez druhého nejde. A protože by této harmonie rád dosáhl každý, vyrojilo se kolem fitness cvičení mnoho mýtů a nepravd, které se šíří. Nedejte na ně – zde zjistíte, kterým radám můžete opravdu a skutečně věřit a které jsou jenom snůškou lží a mohou vás mystifikovat.

  1. „Když pár týdnů vynechám cvičení, pořád budu v kondici a nic se nestane.“

LEŽ. I když by se mohlo na první pohled zdát, že několik vynechaných cvičení nic moc neznamená, opak je pravdou. Takže ať už necvičíte proto, že se vám nechce, nebo proto, že jste už dosáhli svého cíle, nezapomeňte se udržovat alespoň občasným procvičením. Většina lidí totiž už týden bez pohybu ztrácí svalové tónování.

  1. „Ranní cvičení je lepší než večerní.“

LEŽ. Je to totiž úplně jedno. Cvičit byste měli tehdy, kdy se na to cítíte, což u někoho může znamenat pátou hodinu odpolední u jiného šestou hodinu ranní. Mnohé studie prokázaly, že mezi cvičením a časem, kdy je vykonáváno, není žádná přímá souvislost.

iNezáleží na tom, jestli cvičíte ráno nebo večer.
  1. „Běžecký pás je lepší než běhání venku.“

LEŽ. Je prokázáno, že venkovním běháním spalujete o 10% více než při běhu na běžeckém pásu. Je to dáno větrem a dalšími překážkami, které musíte venku překonávat. Kromě toho to má vliv na vaši psychiku, protože mnohem více se uvolníte na čerstvém vzduchu, když se prostředí kolem vás mění než na pásu, který se nachází v místnosti se stále stejným výhledem.

  1. „Běhat krátké vzdálenosti nemá smysl.“

Ale ANO má. Obzvlášť pokud vaše tělo není na běhání zvyklé, nemůžete hned nasadit desetikilometrovou trať. Dokonce i pro vaše srdce a cévy jsou kratší vzdálenosti lepší, protože se mohou přizpůsobit. Mnohdy mají chůze nebo lehké běhání výraznější výsledky než náročné běhání.

  1. „Jóga mi vyléčí bolesti zad.“

LEŽ. Jóga jako taková neumí léčit bolesti zad, pouze vám od nich může do jisté míry pomoci, pokud jsou způsobeny zkrácenými svaly. Jogínské pozice jsou z velké části protahovací, proto, pokud jsou vaše bolesti zad zapříčiněny vaší zatuhlostí, mohou pomoci svaly uvolnit. Pokud máte ale vážnější problémy, rozhodně se poraďte se svým lékařem o vhodnosti jógy.

iJóga bolesti zad nevyléčí, ale může je do jisté míry zmírnit.
  1. „Nejlepší posilovnou pro mozek jsou křížovky a hádanky.“

ANO i NE. Je sice pravda, že křížovky a hádanky pomáhají náš mozek udržovat do jisté míry v kondici, ale cvičením toho zvládnete mnohem víc. Při cvičení zapojujete nejen mozek, ale také tělo, zlepšuje se celkově průtok krve, a to má pozitivnější výsledek než nějaké luštění křížovek. Studie prokázaly, že cvičení zlepšuje nejen náladu člověka, ale také jeho paměť a chrání před demencí.

  1. „Proteinové tyčinky zvládnou nahradit ovesnou kaši.“

LEŽ. Pokud si myslíte, že si ušetříte čas a sníte k snídani místo ovesné kaše proteinovou tyčinku, potom jste na omylu. Tyčinky jsou sice dobrou svačinkou a přijdou vhod například po cvičení, ale rozhodně nejsou náhradou plnohodnotné snídaně. Obsahují také méně kalorií ke trávení než kaše.

  1. „Běh mi může poškodit kolena a klouby, proto ho raději nebudu dělat.“

LEŽ. Jestliže se budete držet výše napsaného a to, že i kratší běh či rychlejší procházka, naprosto k pohybu postačí, potom toto tvrzení není oprávněné. Ano, pokud nejste zvyklí běhat a vyrazíte na maraton, potom si můžete ublížit. Pokud budete běhat rozumně, potom naopak své kosti zpevníte a nebudete se muset obávat nějakých zlomenin.

iKdyž s běháním začnete v rozumné míře, naopak své kosti posílíte.
  1. „Po cvičení bych měla mít hlad jako vlk.“

LEŽ. Pokud cvičíte správně, potom byste naopak hlad vůbec mít neměli. To je dáno hormonálními změnami, kdy ghrelin neboli hladový hormon je utlumen a naopak hladina leptinu, který vyvolává pocit zasycení, se zvyšuje. Faktem i zůstává, že po cvičení byste nějakou chvíli ani jíst neměli.

  1. „Energetický nápoj mě udrží déle ve cvičení.“

LEŽ. Jelikož energetické nápoje nejsou nic jiného než voda a cukr, potom rozhodně nejsou šťastnou volbou při cvičení. Raději se zásobte dostatkem vody, abyste nebyli dehydratování a po cvičení si dejte pauzu, po které bude následovat jídlo plné bílkovin.

  1. „Vápník najdeme jenom v mléčných výrobcích.“

LEŽ. Především dnes mnoho mléčných výrobků neobsahuje to, co by skutečně mělo. Proto je lepší hledat zdroj vápníku v jiných potravinách, kde o jeho obsahu nemůže být pochyb. Jedná se třeba o sezamová semínky, brokolici, špenát a další potraviny.

  1. „Čím více času v posilovně, tím rychleji budu fit.“

ANO i NE. Ačkoliv je pravda, že se vaše tělesná konstituce rychleji změní, rozhodně to nebude zdravější cestou. Tělo by vždycky mělo mít čas se vzpamatovat a odpočinout si, tudíž není vhodné ho každý den mučit v posilovně. Zaděláváte si na problémy s vlastním zdravím.

iNechte své tělo odpočinout a zregenerovat. Necvičte každý den.
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články