Přiznání Evy Adamczykové: Zlato z olympiády mě psychicky zničilo

Před deseti lety vybojovala Eva Adamczyková na olympijských hrách zlato ve snowboardcrossu. Poté poznala i odvrácenou stranu slávy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dnes patří Eva Adamczyková mezi nejznámější české sportovce. Dvojnásobná mistryně světa ve snowboardcrossu získala také zlato a bronz na olympijských hrách. Když ale odjížděla v roce 2014 na zimní olympijské hry do Soči, znal tehdy dvacetiletou Evu Samkovou málokdo. Po zisku zlata z ní byla celebrita, zároveň také poznala odvrácenou stránku slávy. „Možná na to někdo zvládne být připravený, ale já jsem určitě nebyla. Ani nevím, jak bych se připravovala, i když jsem olympiádu chtěla vyhrát,“ prozradila česká závodnice.

Střet s realitou

Když Adamczyková, tehdy ještě pod rodným jménem Samková, do Soči odjížděla, věřila, že zisk zlata je reálný. „Ale nedělala jsem to proto, abych byla slavná. Asi proto jsem pak docela narazila,“ řekla Adamczyková v Hype-Castu. Již v olympijské vesnici si užila našlapaný program. „Den po závodě byl hodně intenzivní. Od osmi od rána do večera jsem se nezastavila. Nonstop rozhovory a pak oslava v českém domě. Další den byla docela pohoda. Dokud jsi ještě na olympiádě, tak máš vlastně klídek, pak přijedeš do Čech a rozjede se to,“ naznačila dvojnásobná mistryně světa.

Na olympiádě v Soči si Eva Samková dojela pro zlatou medaili.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Náročný program olympijské vítězky si brzy začal vybírat svou daň. Mě to ježdění prostě přestalo bavit a bylo mi to hrozně líto. Já jsem chtěla, aby mě to bavilo a chtěla jsem dál jezdit, ale byla jsem úplně vyřízená. Kdykoliv jsem přišla na trénink na kopec, tak jsem hned přemýšlela, kdy už to skončí a kdy půjdu domů,“ popsala psychicky náročné období. Nakonec musela Eva Adamczyková z rozjetého vlaku vystoupit. „Byla jsem dost vycucaná tou mediální pozorností, i tím, že tě lidi najednou poznávají. Když je ti 20, 21 let, je to velká změna. Sezonu po olympiádě mi trvalo, než jsem si na to zvykla,“ dodala česká reprezentantka.

Půl roku pauza

Došlo i na přerušení závodní kariéry. „Pomáhala jsem na dětských snowboardcrossových kempech. Tam najednou vidíš ty děti, které jezdí na blbé sjezdovce a úplně to milují. Ten oddych mi hrozně pomohl a pak jsem do toho mohla zpátky naskočit,“ uvedla nyní třicetiletá Adamczyková. V roce 2018 jela na další olympiádu v roli obhájkyně zlata. „Bylo to docela nepříjemné. Snažila jsem se toho vyvarovat a ten tlak si nepřipouštět. Pak jsem se se musela postavit a uvědomit si, že ten závod i tak chci vyhrát,“ svěřila se Adamczyková.

Sama potvrdila, že obhajoba byla mnohem náročnější než zisk zlata v Soči. Když je člověku dvacet a jede poprvé na olympiádu, tak to máš trošku na háku a nevíš moc, co se děje. V Koreji už člověk věděl a byla jsem v pozici, kdy se to ode mě očekávalo,“ podotkla česká reprezentantka, která nakonec vybojovala bronzovou medaili. V následných letech si dojela mimo jiné pro dva tituly mistryně světa, také si ale zlomila při pádu obě nohy. Následovala dlouhá pauza, která má ale šťastný konec. Eva Adamczyková se vrátila zpět do seriálu světového poháru a již má na kontě i vítězství a další umístění na bedně.

Přiveze Eva Adamczyková medaili i z olympiády v roce 2026?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články