Vědci našli zeleninu, která dokáže účinně kontrolovat a snižovat hladinu cukru v krvi

Zdroj fotografie: Unsplash

Jedná se o brokolici, která prokazatelně pomáhá regulovat množství cukru v krvi a tak bojovat i s cukrovkou druhého typu.

Spousta malých dětí se brokolici vyhýbá jak čert kříži a jsou znechuceny už jen představou, že ji mají na talíři. Nicméně jako dospělý člověk byste nad ní tolik neměli ohrnovat nos, jelikož se jedná o velmi zdravou a výživnou potravinu. Jedním z jejích efektů je také to, že dokáže efektivně regulovat hladinu cukru v krvi, což uvítají především diabetici.

Cukrovka 2. typu

Člověk postižený diabetem není obecně schopen dobře a efektivně využívat vlastní inzulín, je proto potřeba jej dodávat, jelikož bez něj není tělo schopné správně zpracovávat glukózu. Takový stav těla se nazývá „inzulínová rezistence“, při níž je poté potřeba dodávat látku do těle uměle. Je však možné hladinu cukru kontrolovat i přirozenou cestou, nicméně poznatky lékařů byste neměli zpochybňovat.

Zdroj fotografie: Unsplash

Jedním z prověřených způsobů, které by mohli napomoci v boji s diabetem je pravidelná konzumace brokolice. Obecně je pro tento účel vhodná jakákoliv zelenina, nicméně právě brokolice by měla být tou nejefektivnější. Při laboratorních testech vyšlo najevo, že díky přítomnosti sulforafanu, který zastává kategorii antioxidantů je možné bojovat s některými projevy cukrovky druhého typu.

Podobné účinky metforminu

Skupina vědců podrobila testu skupinu krys, které měli prokazatelně diagnostikovanou cukrovku. Do jídla jim uměle přidávali výtažek sulforafanu, což jim pomohlo značně lépe se s nemocí vyrovnat než těm krysám, jimž podáván nebyl. Došlo ke snížení produkce glukózy v játrech a snížení hladiny cukru v krvi a látka prokázala podobný efekt, jako lék metformin.

Zdroj fotografie: Unsplash

Jelikož právě brokolice obsahuje sulforafanu opravdu velké množství v porovnání s ostatní zeleninou, je vhodné ji do jídelníčku zařadit pravidelně a to i v případě, že nejste diabetik. Jedná o výborný antioxidant, který může skvěle vyčistit váš organismus. Neohrnujte tedy nad brokolicí nos jako zamlada a nebojte se jednou za čas si ji dopřát.