Máte červenou tečku na kůži? Nepodceňujte to a podívejte se, co to může znamenat

                   

Obecně se říká, že jakmile se vám změní nějaké znamínko na kůži či ho rozškrábnete nebo jinak poničíte nebo se nově objeví, je důležité se o tom poradit s lékařem. Nebo bychom alespoň jednou do roka měli chodit na kontrolu s těmito znaménky a tečkami na pokožce. A nejinak je tomu v případě tzv. hemangiomů, které vypadají jako malé červené až červenohnědé vystouplé tečky. Ty ale znamenají něco trochu jiného, a i když není potřeba panikařit, určitě byste to neměli nechávat jenom tak.

Hemangiom je nezhoubný nádor

Hemangiom je definován jako novotvar, který se objevuje na kůži nebo na orgánech. Je to malý benigní tedy nezhoubný nádor krevní cévy, který nepředstavuje téměř žádné zdravotní riziko. Tedy v případě, že je v menším počtu a není nijak velký. Jak již bylo řečeno, jeho barva je červená až červenohnědá a velikostně se může pohybovat od několika milimetrů po pár centimetrů. Jestli se opravdu jedná o hemangiom si můžete zkontrolovat tak, že na něj prstem zatlačíte a jeho barva by měla na chvíli zblednout. Důvody, proč se objevuje, nejsou ještě úplně jasné, zřejmě zde hraje velkou roli genetika. Přesto se ale lékařům povedlo stanovit dvě nejpravděpodobnější příčiny:

  • Věk

Převážné většině pacientů s hemangiomem bylo více než 30 let. Zřejmě na jejich vznik má tedy vliv změna našeho životního stylu, která právě v tomto období nadchází. Nejvíce zasažen bývají paže, ramena a trup obecně.

  • Špatný životní styl

Nejenom změna, ale také nedobře vedený životní styl může stát za vznikem těchto červených teček. V takovém případě si ale dávejte pozor, protože pokud je hemangiom více vypouklý, může to být předzvěst vážnějšího onemocnění například jater, cév nebo hormonální poruchy.

Tak jako tak, vždy, když se vám objeví na pokožce něco nového nebo se něco změní, vyhledejte lékařskou pomoc. Pouze odborník může posoudit, jestli se jedná o vážnější problém.

iProhlížejte se především po třicítce.
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články