Ve čtrnácti propadl alkoholu, točil filmy pro dospělé. Přesto je sportovní legendou

STORY: Je považovaný za nejlepšího skokana na lyžích všech dob. Přesto jen málokdo prošel tak trnitou cestou jako právě zesnulý Matti Nykänen.

i Zdroj fotografie: Olympijský svaz
                   

Jméno finského běžce na lyžích Mattiho Nykänen si jistě fanoušci zimních sportů i olympijských klání dobře pamatují. Blonďatý dlouhán totiž v 80. letech patřil mezi nejvýraznější světové sportovce. Bez nadsázky totiž vyhrával, co se dalo. Ve Světovém poháru dominoval hned 46 závodům, čtyřikrát si připsal celkové vítězství. Dvakrát zvítězil na Turné čtyř můstků, šestkrát se stal mistrem světa a čtyřikrát olympijským vítězem. Na můstku byl precizní, mimo něj však přitahoval dobrodružství a skandály.

Ke skoku na lyžích jej přivedl již v osmi letech otec kvůli hyperaktivitě. Sport si okamžitě zamiloval. Na osvětleném kopci trávil až deset hodin denně a netoužil po ničem jiném, než zažívat euforii stále a stále dokola. Přesto si vybudoval instinkt, který mu soupeři mohli jen tiše závidět. Ten se poprvé ukázal na mistrovství světa v Holmenkolleně, kde jako devatenáctiletý skákal do husté mlhy, v níž nebyl vidět ani svah, ani konec jeho lyží. Zvítězil.

Nebylo proto divu, že se stal legendou a dodnes drží řadu nepřekonaných rekordů. Titulky novin však neplnily jen jeho sportovní úspěchy, ale zejména peprné skandály. Jak později přiznal, již ve čtrnácti letech propadl alkoholu a od té doby nedokázal s pitím přestat. Zdálo se, jako by přitahoval problémy. Třikrát jej vyloučili z reprezentace: poprvé za pokus o skok v opilosti na novoročním turné, podruhé za opileckou bitku s reprezentačními kolegy.

Hudba, vězení a politika

Třetí distanc přišel za to, že se Nykänen v noci vlámal do jednoho z obchodů a ukradl kartón piva a cigarety. Ve střízlivém stavu byl milý a usměvavý, pod vlivem se však změnil v agresivního hrubiána. „Když byl opilý a někdo řekl něco špatně, Matti neváhal dát mu pěstí,“ prohlásil jeho kolega z reprezentace Jari Puikkonen. Ač byl velkým talentem, alkohol spojený výstřelky ničil jeho sportovní formu. Kariéru tak ukončil už ve 28 letech, kdy skončil na velkém můstku poslední.

Nadále však patřil mezi nejpopulárnější Finy a neváhal své popularity využít. Po kariéře kývnul na nabídku hudebních producentů a začal se věnovat zpěvu. Jeho debutové album dokonce získalo zlatou desku, druhý hudební počin však skončil fiaskem. Šestkrát se oženil, několikrát byl zatčený kvůli násilí a nakonec si odseděl několik let za pokus o vraždu svého příbuzného a napadení manželky. Po propuštění se neúspěšně pokoušel o politickou dráhu.

Pád na dno zastavila až smrt

Alkohol jej ničil v přímém přenosu a Nykänen se dostal na úplné dno. Začal pracovat jako striptér v helsinském kasinu, objevoval se ve filmech pro dospělé a kvůli dluhům prodal všechny svoje medaile. „Snažili jsme se ho zachránit, přivedli jsme ho i na kliniku. Ale když se vrátil, okamžitě začal zase pít,“ kroutil hlavou jeho trenér. Divoké dobrodružství jménem život pro něj skončilo v lednu 2019 po koncertě v Helsinkách, kdy náhle zemřel ve věku 55 let.

Je alkohol dodnes hrozbou pro mladé sportovce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články