Do judistického nebe odešel příliš mladý člověk. V 25 letech zemřel Adam Bydžovský. „Už teď mi chybíš, bráško,“ napsal na facebooku jeho bratr Jakub.
Nikdo tomu nechce uvěřit, ale je to bohužel tak. V pouhých pětadvaceti letech náhle zemřel judista Adam Bydžovský. „S ohromnou lítostí Vám oznamuji, že nás dnes opustil náš nadějný trenér, skvělý judista a výborný kamarád Adam Bydžovský. Stalo se tak náhle, nečekaně. Budeme na něj navždy s láskou vzpomínat,“ uvedl na Facebooku Milan Souček, předseda oddílu TJ Sokol Žižkov II. Judo, ve kterém Bydžovský trénoval a vedl mládež.
Bydžovský má medaili z MS
V barvách pražského oddílu Bydžovský vybojoval čtyři tituly mistra České republiky, z toho dva mezi dospělými. V barvách české reprezentace získal dvě medaile z juniorských evropských pohárů. Mezi jeho největší úspěchy patřilo sedmé místo na mistrovství světa juniorů 2018 na Bahamách. Jeho nožní technika proti kazašskému závodníkovi patřila k nejhezčím ipponům turnaje a jak se SportyŽivě přesvědčily, video s ní tehdy obletělo svět.
V seniorské reprezentaci si připsal mimo jiné start na mistrovství Evropy družstev v roce 2022, kde dvěma výhrami patřil k oporám týmu. „V posledních letech započal trenérskou kariéru výchovou mladých judistů ve svém mateřském klubu TJ Sokol Žižkov. Jeho odchodem ztratila judistická rodina nejen nadějného trenéra a závodníka, ale především výborného kamaráda. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a pozůstalým. Budeš nám chybět, Adame,“ připojil kondolenci také Česká svaz juda.
Kopecký mu věnoval medaili
Jak se SportyŽivě podařilo zjistit, tuto tragickou událost komentují i další judisté. Adam Kopecký, který o víkendu v Astaně vybojoval bronz, mu medaili dokonce věnoval. „Cítil jsem, že byl Adam dnes se mnou na tatami. Věřím tomu, že se na mě díval a dodával mi sílu. Tahle medaile je pro něj,“ uvedl po závodě Kopecký pro web Českého juda. Adam Bydžovský se sportu věnoval od základní školy. Rodiče ho na judo přihlásili v sedmi letech. Vyzkoušel i fotbal a florbal, ale nakonec zůstal věrný kimonu.
Mezi jeho vzory vždycky patřili starší a zkušenější čeští judisté jako David Klammert, Jakub Ječmínek nebo Václav Sedmidubský, který ho trénoval. Ze zahraničních borců měl pak v oblibě Japonce Shoheia Ona. A proč si vybral právě judo? Podle něho to byl stoprocentně nejkomplexnější sport, který člověka rozvine ve všech sportovních úsecích. A nejen tam. Tvrdil, že každého člověka naučí slušnému chování, respektu a úctě. Považoval ho také za jeden z nejvíc fair play sportů, ve kterém je perfektní komunita.