Uspal Gaethjeho a ukončil kariéru. Neporažený Khabib Nurmagomedov se loučil v slzách

(zdroj: reuters.com, Christopher Pike)

Výhra, slzy i respekt. Třiadvacetiletý ruský zápasník Khabib Nurmagomedov ve včerejším hlavním zápase turnaje 254. turnaje UFC zvítězil nad Američanem Justinem Gaethaje, stal se šampiónem a s neuvěřitelnou profesionální bilancí 29-0 ukončil kariéru. „Za žádných okolností už se nevrátím. Jednou jsem dal slovo a dodržím ho,“ řekl po zápase.

Favorizovaný ruský zápasník vstoupil do zápasu lépe, vyvíjel na Gaethaje tlak a trefoval náročné údery, čímž amerického zápasníka rychle unavil. Přesto dokázal rodák z Arizony dokázal vzdorovat a v závěru prvního kola několikrát zasáhl Nurmagomedovu hlavu, ten se však nenechal zahanbit.

Třiadvacetiletý Khabib rázně vstoupil i do druhého kola, vyšel mu takedown a po minutě a půl technikou triangle choke svého vyzyvatele uspal. Po vítězství několik minut v slzách zůstával v kleci. Jak poté prozradil, jeho pláč byl adresován zesnulému otci, který v červenci ve věku sedmapadesáti let zemřel.

Nurmagomedov po utkání prohlásil, že bez svého otce nadále nebude zápasit a ukončil svou kariéru symbolickým gestem – vhodil rukavice do středu klece. „Když mě z UFC kontaktovali ohledně zápasu s Justinem, tři dny jsem se o tom bavil s matkou. Nechtěla, abych bez otce bojoval. Slíbil jsem jí, že to bude můj poslední zápas. Jednou jsem dal slovo a dodržím ho,“ řekl poté.

Podle šéfa UFC Dana Whita navíc ruský zápasník nastoupil zraněný. „Můžeme být rádi, že jsme ho dnes viděli bojovat. Dva nebo tři týdny zpět byl podle všeho v nemocnici. Khabib mi prozradil, že si zlomil dva prsty a kůstku v chodidle, nikomu o tom ale předtím neřekl. Je to jeden z nejtvrdších a nejodhodlanějších bojovníků na zemi,“ dodal.

Dvaatřicetiletý Nurmagomedov tak zakončuje svou kariéru jako jeden z nejlepších zápasníků, kteří kdy stáli v kleci UFC. Mezi laickou veřejností se proslavil nejen svou neporazitelností, ale i výhrou nad Conorem McGregorem před dvěma lety. „Byl možná jedním z ejlepších zápasníků v historii,“ dodal po konci jeho kouč Javier Mendez.