Vyzrajte na Alzheimera i demenci! Stačí každý den provádět jeden cvik

                   

Funkce a schopnosti lidského mozku jsou opravdu neuvěřitelné. Jeho výkonnost nelze srovnat s žádným strojem na světě není nic, co by ho překonalo. A právě pro toto množství vyhodnocovaných dat, které musí zpracovávat denně, dochází k jeho opotřebování. S přibývajícím věkem se naše výkonnost a možnosti snižují, přičemž jejich úroveň může poklesnout velmi hluboko. Potom může dojít i na nemoci spojené s pamětí, koncentrací a pozorností, jako je demence nebo Alzheimerova choroba. O obou těchto nemocích se v posledních letech mnoho mluví, jelikož počet postižených se stále zvyšuje.

Prvotní projevy jsou nenápadné

Zpočátku jsou tyto nemoci plíživé, příznaky jsou velmi neprůkazné a lze je snadno přehlédnout. Pacienti je považují za něco banálního a nepřikládají jim žádný význam. To je ale velká chyba, protože právě včasné podchycení může pomoci oddálit další fáze. Pokud si tedy všímáte na sobě těchto věcí, zpozorněte.

  • Prvotní fázezapomínání, dezorientace v čase, deprese, úzkost, obtížné dorozumívání, bloudění na známých místech, zhoršené rozhodování, vztahovačnost.
  • Střední fáze – poruchy soudnosti, nutnost asistence při vykonávání potřeby, neschopnost vykonávání běžných aktivit jako je vaření nebo nakupování, halucinace, zmatečnost, obtížná komunikace.
  • Pozdní fáze – obtížná chůze, nerozpoznávání blízkých osob, poruchy vylučování, vysoká zmatenost, poruchy příjmu potravy, duševní i tělesné chátrání.
iZmatenost a zapomnětlivost – to jsou prvotní příznaky demence. Zmatenost a zapomnětlivost – to jsou prvotní příznaky demence.

Prevence proti demenci i Alzheimerovi

Alzheimer se sice nedá vyléčit, ale dá se mu do jisté míry předejít či ho oddálit. A to preventivním cvičením paměti, které znali už v antice. Základem je, si každý den večer před usnutím zopakovat, co se vám během toho dne stalo. Může se to zdát jako banalita, ale procvičovat paměť tímto způsobem je velmi účinné. Zkuste si do co nejmenších podrobností vybavit, s kým jste mluvili, koho jste potkali, co jste jedli, co se vám přihodilo, na jakých místech jste byli, apod. Kromě této aktivity myslete i na své duševní aktivity – snižte nervové napětí příjemnou hudbou nebo četbou knih. Nebo se projděte na čerstvém vzduchu a „vyvětrejte si hlavu“.

iSkvělý trénink paměti poskytují i křížovky.
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články