Proč je během tréninku nebo běhu nutné poslouchat klasickou hudbu místo moderní hudby

                   

Nejnovější výzkum v oblasti sportu přinesl zajímavé zjištění. Podle odborníků je během tréninku lepší poslouchat klasickou hudbu místo té moderní.

Hudba je při cvičení ale i při jiných druzích sportu výborným společníkem. Napomáhá ke správnému rytmu, zlepšuje motivaci a také navozuje příjemnou atmosféru. Výběr té správné hudby je proto velmi důležitý. Pokud tedy sportujete, je pravděpodobné že máte svůj oblíbený seznam písniček, které vám vždy zpříjemňují sportovní činnost. Po nedávné studii však odborníci přichází s nečekaným zjištěním. Klasická hudba je pro doprovod sportovní aktivity mnohem lepší než ta moderní. Jaké jsou tedy její hlavní výhody?

Klasická hudba v hlavní roli

Poslouchání hudby při sportování má mnoho pozitivních účinků nejen na naši mysl, ale také na naše tělo. Správný výběr písniček totiž zvyšuje motivaci, nabíjí pozitivní energií a také pomáhá eliminovat pocit únavy. Tu totiž vyvolává část mozku, která je při poslouchání hudby mnohem méně aktivní. Hudba také pomáhá s rozptýlením a v kombinaci s pohybovou činností má velmi dobrý vliv na naše myšlení a náladu.

Každý má jiný vkus a také má rád jiný styl hudby. Někomu při sportování nejlépe padne vhod rock, někomu zase pop nebo hiphop. Možností je mnoho a každý styl hudby má něco do sebe. Nejnovější vědecká studie zabývající se vlivem hudby na sportovní výkon však přinesla zajímavé zjištění. Podle vědců má na člověka totiž nejlepší vliv klasická hudba. Té možná na první pohled může chybět určitý rytmus a náboj, ale opak je pravdou. Mnoho děl z klasického repertoáru se totiž vyznačuje trvalou krásou a určitou vznešeností.

Beethoven, Bach nebo Puccini

Podle odborníků je klasická hudba velmi uklidňující a zároveň dodává potřebnou energii ke sportu. Má také důležitý disociační účinek, díky kterému se člověk nesoustředí na známky únavy, které tělo vykazuje. Klasická hudba má také pozitivní vliv na představivost a inspirativnost, zejména pokud sportujete v přírodě.

Klasickou hudbu se doporučuje poslouchat například před tréninkem, nebo následně po něm. V té době má totiž tento druh hudby největší účinky. Například po tréninku napomáhá ke správnému uvolnění svalstva a navozuje pocity relaxace. Mezi nelepší klasické písně patří například Beethovenova symfonie „Heroic“, nebo pronikavá píseň „Madame Butterfly“ od Pucciniho. Dobrou volbou je také Bach a jeho slavná díla. Ať už tedy děláte jakýkoliv druh sportu, pravidelně nebo jen občasně, zkuste přitom poslouchat klasickou hudbu a sami uvidíte, jaký vliv to na vás bude mít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články