Zrodila se hvězda? První kolo Davis Cupu zachránil junior Forejtek

Foto: itftennis.com

V prvním kole evropsko-africké zóny Davis Cupu změřila česká reprezentace síly s Bosnou a Hercegovinou. S vypětím všech sil naši tenisté nakonec dokázali houževnatého soupeře udolat a lví podíl na důležitém dílčím úspěchu měl zejména mladičký Jonáš Forejtek, který o konečné výhře 3:2 na zápasy rozhodl dvěma body. Tato výhra posunula svěřence kapitána Jaroslava Navrátila do jarní kvalifikace a mohou tak začít pomýšlet na finálový turnaj, kam postoupí pouze osmnáct nejlepších týmů. Roste z Forejtka nový tahoun českého výběru mužů? Minimálně nám dokázal, že tuto variantu musíme brát v potaz.

Forejtkovi se premiéra s týmem vydařila

Osmnáctiletý Jonáš Forejtek v poslední době zažívá jeden velký úspěch za druhým. Nejdříve na sebe upoutal pozornost suverénním triumfem v juniorské kategorii na newyorském US Open. Následně jej kapitán Jaroslav Navrátil povolal také do reprezentačního týmu. Tenista z Plzně se na Davis Cup podíval vůbec poprvé a premiéra mu vyšla skutečně nadstandardně. Nejprve dostal příležitost v zahajovací dvouhře proti Mirzovi Bašičovi, jehož porazil v rámci dvou setů 7:5 a 6:4. Ještě v sobotu si Jiří Veselý poradil s Tomislavem Brkičem 6:2 a 7:6, takže Čechům hrálo všechno do karet a den zakončili s jednoznačným náskokem 2:0 na zápasy.

Druhý den se ovšem nesl v duchu naprosto jiné písničky. Do čtyřhry proti dvěma zmíněným tenistům z Bosny a Hercegoviny nastoupil Veselý po boku sedmnáctiletého Jiřího Lehečky, jenže tato kombinace mnoho štěstí nepřinesla. Po prohře v poměru 6:7, 3:6 se celkové skóre začalo vyrovnávat a když pak Veselý hrubě nezvládl duel s Bašičem, začínalo se prakticky od nuly.

Mladík se rozhodujícího zápasu nezalekl

Do posledního zápasu úvodního kola proti Brkičovi nastoupil Jonáš Forejtek a nutno podotknout, že svého soupeře rozhodně nešetřil. V prvním setu se díky agresivnímu způsobu hry rychle dostal do vedení 5:0. Na konečných 6:1 mu stačilo pouhých dvacet minut! Druhý set byl z pohledu nezaujatého diváka mnohem zajímavější, protože přinesl strhující bitvu, která došla až do tie-brejku. V něm se nakonec radoval Brkič a odvrátil tak rychlý konec bosenských nadějí – 6:7.

Třetí sada přinesla strhující bitvu o brejkbol za stavu 2:1, kterou až na devátý pokus vyhrál právě Forejtek. Tento okamžik byl posledním hřebíčkem do rakve Brkičova výkonu, protože od té doby už byl vývoj posledního setu jednoznačný. Český tenista zvítězil v poměru 6:1, při posledním podání předvedl čistou hru, dohromady posbíral dvanáct es a dvakrát si také správně vyžádal jestřábí oko, které zvrátilo rozhodnutí sudího v jeho prospěch.

Forejtek si zkrátka počínal jako zkušený hráč a zastínil tak i staršího kolegu Jiřího Veselého, který se měl po odchodech Tomáše Berdycha s Radkem Štěpánkem stát novou tváří národního týmu. Na Forejtkovu adresu nešetřil chválou ani kapitán Jaroslav Navrátil. Ten tvrdí, že je tenista velkým příslibem do budoucna a za svá nynější vystoupení by si zasloužil absolutorium. Fyzicky i psychicky prý zvládl roli lídra na jedničku a my s ním naprosto souhlasíme!

Foto: itftennis.com