Na tenisových turnajích bude povoleno koučování z hlediště

Foto: rg.profkiosk.ru

Tenisová pravidla se výrazně změní. To, co bylo doposud zakázáno a za co hrozil velký postih, bude povoleno. Ne sice vždy a všude, ale i tak to znamená poměrně velký zlom v historii tohoto sportu. Tak o této změně mluví nejenom celá řada hráčů, ale také řada trenérů. O jakou změnu jde? O takzvané koučování z hlediště.

Povoleno v ženském tenise

Koučování z tribun bude nyní dovoleno na turnajích ženského okruhu WTA. Ne všude, jelikož pravidla jako doposud budou i nadále platit na grandslamech. Na jiných turnajích však budou moci trenéři a trenérky koučovat přímo během utkání z hlediště. Jde o zlomovou změnu, jelikož něco podobného byla aktuálně v tenise zakázáno. A v mužském tenise tomu i nadále bude. Pravděpodobně do té doby, až se vyhodnotí zkušební fáze v tenise ženském.

Již od února

Tato změna začne platit už velmi brzy. Povolené koučování by mělo být už v únoru, tedy na turnajích WTA které mají proběhnout v Budapešti a ještě dříve v Dubaji. Tam se budeme moci poprvé přesvědčit o tom, na kolik je zrušení daného dlouholetého pravidla v zákazu koučování efektivní a co to může do ženského tenisu přivést.

Hráčky i trenéři to vítají

Nutno říci, že danou změnu pravidel, i když zatím jenom omezenou, vítají jak hráčky, tak pochopitelně i trenéři. Ti tak mohou velmi dobře vidět, co dělá jejich svěřenkyně špatně a mohou jí na to upozornit mnohem dříve, než na to přijde ona sama. Něco podobného není nic výjimečného v celé řadě jiných sportů, kde jsou interakce s trenéry i během celé hry zcela běžné. Trenéři se aktivně zapojují do koučování svých hráčů v mnoha sportech. Tenis a lpění na starých pravidlech byl proto spíše velkou výjimkou.

Tresty byly běžné

Pokud došlo v minulosti k tomu, že trenér koučoval svého svěřence nebo svěřenkyni z hlediště, velmi často to neuniklo rozhodčímu, který za to následně rozdával i tresty. Tomu teď bude na některých turnajích ženského okruhu WTA konečně minulostí.

Foto: rg.profkiosk.ru