Kariéra Marii Šarapovové opředená úspěchy i pády

Foto: edition.cnn.com

Ruská tenistka Maria Šarapovová ve středu oznámila konec kariéry a lidé proto vzpomínají na nejdůležitější milníky jejího bohatého života. Několikanásobná vítězka grandslamů a své času jasná jednička na okruhu WTA dosáhla řady úspěchů ve sportovní i modelingové sféře, na druhou stranu ovšem zažila i slabší momenty. Patří do skupiny ruských sportovců, jimž byl prokázán doping. Kvůli této kauze musela na nějaký čas odložit raketu z rukou.

Objevena českou legendou Martinou Navrátilovou

Maria Šarapovová se jen díky včasnému útěku rodičů nenarodila v radiací zasaženém Černobylu. S tenisem začala koketovat už jako malá, tehdy ovšem měla ze studené Moskvy do profesionálních kruhů poměrně daleko. Její kariéru výrazně ovlivnila Martina Navrátilová, která sedmiletou dívenku objevila a následně s otcem Jurijem dostala do Spojených států Amerických. Tam se začal psát příběh, který si dnes připomíná celý svět.

V roce 2002 se Šarapovová poprvé objevila na okruhu WTA a o dva roky později se postarala o asi největší překvapení své kariéry. V pouhých sedmnácti letech prošla až do finále prestižního Wimbledonu, kde změřila síly s neporazitelnou Serenou Williams. Proti výrazně silnější soupeřce si kupodivu vedla na výbornou a nakonec z kurtu odcházela jako druhá nejmladší vítězka turnaje v historii.

Tituly ze všech velkých tenisových turnajů

Tomáš Berdych byl svého času považován za nejlepšího tenistu České republiky. Na velké turnajové čtyřce mu však nikdy nebylo přáno vystoupat až na vrchol. Maria Šarapovová je přesným opakem. Po nečekaném prvenství ve Wimbledonu přidala do sbírky ještě titul z US Open v roce 2006, Australian Open (2008) a hned dvakrát ovládla French Open. Aby toho nebylo málo, je zároveň držitelkou stříbrné olympijské medaile či zlata na Turnaji mistryň.

Dvaatřicetiletá Ruska má na kontě celkem 46 WTA titulů a v létě roku 2005 se stala světovou jedničkou. Během let mezi profesionály si vydělala přibližně 37,5 milionů dolarů, díky čemuž jí v historických žebříčcích nejlépe placených tenistek patří třetí místo. Podle časopisu Forbes je ovšem nejbohatší sportovkyní světa, k čemuž přispěla i řada reklamních kampaní, jimž propůjčila svou krásnou tvář. Mimo sport se živila také modelingem.

Dopingový skandál jí vzal na dva roky vítr z plachet

V posledních měsících se na světlo světa dostávají informace o ruských sportovcích, kteří si k lepším výsledkům dopomohli dopingem. Bohužel ani Maria Šarapovová se tomuto nešvaru nevyhnula. V březnu roku 2016 sama svolala tiskovou konferenci, kde veřejnosti oznámila, že měla pozitivní testy na meldonium. Tenistka se tehdy hájila, že léčivou látku užívala několik let a na začátku roku jí Světová antidopingová agentura překvapila tím, že ji zařadila na seznam zakázaných látek.

Ačkoli Šarapovová uznala chybu, v očích veřejnosti jí kauza nenávratně poškodila. Dostala zákaz hraní na dva roky, který byl nakonec zkrácen o devět měsíců. Po návratu na tenisové kurty už to se sportovkyní šlo výsledkově z kopce. Na své dřívější výkony nedokázala navázat, působila unaveně a nakonec v únoru roku 2020 řekla sbohem.

Foto: edition.cnn.com