Ani tenisovému světu se nevyhnula současná epidemie koronaviru. Nejenom, že řada tenistů nemůže trénovat a musí být doma, ale hlavně nemohou hrát. A to jak pokud jde o různé menší spíše lokální turnaje, tak pokud jde – nebo půjde, o turnaje prestižní, světového významu. S nimi mají pořadatelé plnou hlavu starostí, jelikož nikdo neví, co bude za týdny, nebo měsíce.
U dvou akcí je už jasno
U dvou velkých tenisových turnajů je už rozhodnuto. Začneme prestižním Wimbledonem, který každoročně přiláká mnoho fanoušků jak na kurty, tak i k televizním obrazovkám. V souvislosti s tím museli milovníci tenisu přijmout velmi smutnou zprávu, kterou je fakt, že letošní Wimbledon byl zrušen. Nebyl přesunutý, ale prostě nebude.
O něco lépe dopadla situace u Roland Garros. I tento prestižní turnaj se samozřejmě ve svém klasickém původním termínu neuskuteční. Zde se však naštěstí povedlo najít vhodný alternativní termín. A tak se turnaj Roland Garros přesouvá termínově, na podzim. Samozřejmě vše ještě závisí na tom, jak konkrétně se bude koronavirus šířit.
Nejbližším tenisovým turnajem je US Open
Trojici nejprestižnějších turnajů uzavírá US Open. Klasický termín turnaje je naplánován na konec letošního srpna. A jelikož je tento termín ještě celkem daleko, nedošlo ani k tomu, že by se mluvilo o zrušení, ani k tomu, že by se mluvilo o odložení. Na druhou stranu vzhledem k vývoji ve Spojených státech mají pořadatelé připravena možná řešení, jak by to mohlo s turnajem dopadnout.
Konkrétně se rozhodne až v červnu, kdy by mělo padnout finální vyjádření na téma toho, zda vůbec, kdy a také v jaké podobě by se letošní US Open odehrálo. Podle ředitele americké tenisové asociace Mikea Dowseho má zatím tento turnaj oproti jiným výhodu v tom, že oficiálně je naplánován až na srpen, což je stále dlouhá doba jak pokud jde o finální rozhodnutí, tak pokud jde o vývoj situace, která by se mohla během následujících měsíců vyvinout k lepšímu.
Chtějí diváky
Pokud je však něco, o čem mají pořadatelé US Open v podstatě jasno, to jsou diváci. Samotný Dowse se v jednom ze svých rozhovorů vyjádřil v tom směru, že uspořádání US Open bez diváků je velmi nepravděpodobný scénář. Je to celkem pochopitelné, jelikož většina sportovních klání se neodehrává jenom kvůli poměření sil a úspěchu, ale také kvůli fanouškům.
Z tohoto vyjádření by tak mohl plynout určitý směs, jakým by se mohl turnaj s označením US Open vydávat. Pokud by se nepodařilo na konci srpna zrealizovat variantu s lidmi na tribunách, možná dojde k jeho odložení. Na druhou stranu najít vhodný termín nebude až tak jednoduché. Už jenom proto, že na podzim je naplánován Roland Garros a pro řadu tenistů by to mohla být až příliš velká zátěž.
Kdo a kdy rozhodne?
Jak jsme zmínili, pořadatelé samotní mají v plánu o osudu US Open rozhodnout během června. A kdo rozhodne o tom, zda bude přicházet v úvahu varianta s diváky, nebo bez? V tomto případě, jako u jiných podobných akcí, je nutné dát na doporučení a nařízení samotného státu, který má toto pevně v rukou a povoluje či zakazuje akce nad určitý počet lidí.