Blíží se konec čárových rozhodčí v tenise ?

i Foto:pixabay.com
                   

Technologie jdou neustále kupředu, což jistě může potvrdit i nejen sport. V americké basketbalové soutěži NBA je běžné, že se přímo na hrací ploše může rozhodčí na monitoru podívat na sporný moment ještě jednou a upravit svůj verdikt. Ve fotbale to zase není tak dlouho, co byl zaveden kamerový systém VAR. Nyní se pravděpodobně chystá technologická revoluce i v tenise.

Nová doba “Jestřábího oka“ ?

Pro fanoušky tenisu velmi dobře známý systém “Jestřábí oko“, který hlídá a případně opravuje výroky rozhodčích, již v tenise funguje od roku 2006. Rozhodně se tedy nedá říci, že by se v tomto ohledu mělo jednat o revoluci. Ovšem model, kterým by se mohl začít v tenise uplatňovat již revolučním nazvat lze.

Během za nedlouho začínajícím French Open a poté také na největším tenisovém svátku Wimbledonu, se několikrát sejdou zástupci mezinárodní federace ITF společně se zástupci ženského i mužského okruhu WTA a ATP, aby projednali využití systému “Jestřábího oka“ do budoucna. Ve hře je totiž varianta, že by tento systém plně nahradil čárové rozhodčí. Jakým systémem by se tento technologický pomocník využíval však zatím není jasné. S největší pravděpodobností by se však jednalo o to, že by systém automaticky zahlásil aut, pokud by míček dopadl za čáru, v případě dobrého míče by systém zůstal potichu.

Testování proběhlo nad očekávání

Momentálně je odpovědnost rozhodnutí stále na čárových rozhodčí, hráči pak mají v každém setu k dispozici tři možnosti, vzít si “Jestřábí oko“. V případě tří neúspěšných výběrů hráč již v setu tuto technologii použít nemůže. V případě stavu 6:6 se hráči přičítá jedna další možnost do tie breaku.

Že se nejedná jen o hudbu vzdálené budoucnosti lze vyčíst také z toho, že systém, kdy byli rozhodčí kompletně nahrazeni technologií, byl již testován při turnaji pro mladé naděje Next Gen Finals v italském Miláně a ohlasy byly většinou velmi pozitivní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články