Velkolepý návrat Tigera Woodse, opět kraloval

Foto: wsj.com

Před lety se zdálo, že kariéra jednoho z nejlepších golfistů světa je vinou vleklých zdravotních problémů nenávratně ztracená. Woods se ovšem nevzdal a navzdory nepřízni osudu se dokázal po sérii úspěšných operací na greeny opět vrátit. Následovala obrovská „Tigermánie“, kterou sportovec korunoval v pořadí pátým triumfem na prestižním turnaji Masters. Znovu si tak mohl vyzkoušet, jaký pocit je obléct si zelené sako. V rámci jeho trnité, ale zato bohaté cesty, se jedná o již patnácté vítězství mezi světovou elitou.

Jedenáctiletá pauza nebyla vůbec znát

Woodsova královská stezka započala před dvaadvaceti lety, kdy na Masters poprvé jasně dominoval. Následovaly další úspěchy v letech 2001, 2002 a 2005. Donedávna posledním skalpem v rámci kategorie major se pro něj stalo US Open v roce 2008. Pak ale následovala dlouhá odmlka. Třiatřicetiletého Woodse začaly trápit bolesti zad. Nakonec nebylo jiného východiska, než podstoupit operační zákrok. Problémy se ovšem ukázaly daleko rozsáhlejší a proto u jedné operace nezůstalo.

Poslední ze čtyř náročných operací Tiger podstoupil v roce 2017 a celý sportovní svět s napětím sledoval, jestli bude schopen návratu. Mnozí se také obávali, že fenomenální golfista už nedokáže navázat na dřívější úspěchy a skončí v propadlišti dějin. On však těmto spekulacím učinil přítrž a všem pochybovačům dokázal, že ještě zdaleka nepatří do starého železa.

Při Woodsovi stálo štěstí

Před finálovým dnem nikdo nepředpokládal, že by mohl Masters zakončit vítězně. Na vedoucího Itala Francesca Molinariho ztrácel dvě rány. Závěrečné kolo odstartoval tím, že za prvních deset jamek dokázal stáhnout náskok soupeře na pouhou jednu ránu. Do cílové roviny (s pořádnou porcí štěstí) nakonec vlétl ve velkém stylu. Díky chybám soupeřů dokázal nejprve srovnat krok s vedoucím hráčem a posléze jej dokonce předčil. S náskokem jednoho úderu si vedení pohlídal až do konce.

Po posledním úderu nedokázal skrýt emoce. Podpořit jej přiběhla celá rodina včetně syna Charlieho, dcery Sam a manželky Kultidy. V obličeji se golfistovi zaleskly slzy štěstí a poté už jen nadšeně a s úsměvem na tváři zatínal ruce v pěst. Poté samozřejmě poskytl rozhovor novinářům, v němž pronesl:

„Je to ohromující už jen proto, že jsem rád, že vůbec ještě hraju golf. Je to moje nejtěžší vítězství, když si uvědomím, čím vším jsem si prošel. Je to dvaadvacet let od mé první výhry tady. Tenkrát tady byl můj táta a dnes jsem dvojnásobným otce i já. Kruh se uzavřel. Nemám slov.“

Patnáctý titul z kategorie major znamená přiblížení dosavadnímu rekordmanovi Jacku Nicklausovi, který zvítězil osmnáctkrát. Pokud Woodsovi vydrží forma, mohla by ho v čele historických žebříčků vystřídat.

Foto: wsj.com