Týmy Formule 1 snižují své rozpočty o 30 milionů dolarů

                   

Aby byly závody Formule 1 vyrovnanější, musí jednotlivé týmy dodržovat určitý rozpočtový strop. Ten by měl být na příští sezony výrazně snížen. Má jít o jedno z těch opatření, které se zavádí v souvislosti s koronavirovou krizí.

Snaha o zachování určitých stejných podmínek při závodech Formule 1 je patrná již delší dobu. Kromě standardních pravidel je tu také rozpočet. Jsou týmy, které nemají peněz nazbyt a potom jsou naopak stáje, které by mohly mít téměř neomezené množství peněz, které by mohly používat na vývoj a vylepšování. Z toho důvodu jsou stanovené i rozpočtové stropy. Tedy množství maximálních peněz, se kterými mohou týmy během jedné sezony disponovat.

Snížení o 30 milionů dolarů

Zástupci jednotlivých týmů Formule 1 se dohodli, že na příští rok bude rozpočet jednotlivých stájí snížený. Ona částka, o kterou se má finanční strop každého týmu ponížit, je suma ve výši 30 milionů amerických dolarů. Aktualizovaný rozpočet pro příští sezonu bude tedy činit 145 milionů amerických dolarů.

iZdroj fotografie: tempting.pro

Pokles i další sezony

A nemá jít o jediné opatření. V příští sezoně musí týmy počítat se škrtem 30 milionů dolarů, a v té další má finanční strop ještě dále klesat. V sezoně 2022 by měla částka klesnout ještě o dalších 5 milionů na 140 milionů amerických dolarů. A stejně by tomu mělo být i v následujících sezonách, až do roku 2025.

Důvod? Koronavirová krize

Důvodem daných opatření je především to, aby se celkově zmírnily dopady koronavirové krize a aby se i nadále dokázala udržet celková vyrovnanost. Snížení finančních stropů umožní hlavně chudším klubům získat se svým rozpočtem stále určitou konkurenceschopnost. Dlouhodobý plán jim také umožní s financemi lépe hospodařit, jelikož budou vědět, kolik na příští roky budou a kolik nebudou potřebovat.

iZdroj fotografie: nastol.com.ua

Vznik kompromisu

Původním rozpočtem pro příští sezonu měla být částka 175 milionů amerických dolarů. Tuto celkovou sumu chtěly snížit hlavně menší stáje. Hovořilo se o osekání až na 100 milionů. Nakonec vznikl tento kompromis a stáje tak budou moci po příští sezonu hospodařit s maximální sumou 145 milionů amerických dolarů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články