Sportovcům nehrozí jen koronavirus, Puškarčíková se nakazila boreliózou

                   

Takhle zpráva fanoušky českého biatlonu určitě nepotěší. Stabilní členka ženské štafety Eva Kristejn Puskarčíková ukončila soustředění prakticky ještě dříve, než ho začala.

Na rakouský ledovec Ramsau am Dachstein sice Puškarčíková dorazila, ale hned po příjezdu se u ní projevila nepříjemná infekční nemoc. Naštěstí se nejedná o koronavirus, ale „jen“ o lymskou boreliózu.

Nebezpečné klíště

Borelióza je z počátku velmi nenápadná nemoc, a tak unikla i pozornosti české biatlonistky. Bakterie Borrelia afzelii a Borrelia garinii, které ji mají na svědomí, jsou přenášeny klíšťaty. A protože letní příprava celé řady sportovců zahrnuje také venkovní fyzickou přípravu včetně výběhů a cyklistiky v lese, patří právě sportovci mezi rizikové skupiny. Inkubační doba boreliózy může být navíc velmi dlouhá, nemoc může propuknout i několik měsíců po přisátí nakaženého klíštěte. Neléčená lymská borelióza může spouštět i nepříjemnou autoimunitní reakci, která v krajním případě poškodí i klouby či srdce.

iZdroj fotografie: xsport.ua

Velká překážka v přípravě na novou sezonu

Naštěstí pro Puškarčíkovou lze nemoc obvykle snadno vyléčit. Léčba sama o sobě obvykle trvá zhruba dva týdny, horší jsou ale důsledky nemoci pro fyzickou připravenost biatlonistky. Typickými průvodními jevy boreliózy jsou silné bolesti hlavy, horečky, bolesti ve svalech, bolesti kloubů a únava, která se může projevovat i dlouho po doléčení nemoci. Sportovcům se navíc nedoporučuje hned začínat s plným tréninkem.

iZdroj fotografie: rusbiathlon.ru

Pravidelná členka české štafety

Eva Puškarčíková patří ke stabilním členkám české biatlonové reprezentace, její tréninkový výpadek tak ohrozí výkony štafet, které za ni zřejmě budou hledat alespoň pro první závody sezony náhradnici. Za svou kariéru získala Puškarčíková celkem dvě velké medaile, obě ze štafetových závodů.

  • Stříbro ze štafety 4×6 km z mistrovství Evropy 2013
  • Bronz ze závodu smíšených štafet z mistrovství světa v roce 2020
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Martin Janovský

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Benzín a nafta zlevňují, má smysl dělat si zásoby na horší časy? Jen při respektování exspirační doby paliva
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy