Olympijský vítěz Kulhavý vyrazil na Lysou horu. Vyjede na ni třináctkrát

Zdroj fotografie: savido.net

Nastoupat téměř 8 850 výškový metrů, to není jen tak. Přesto se o to olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý dnes pokouší. Ne však na Everestu, ale u nás v České republice, na Lysé hoře. Tu bude muset vyjet třináctkrát.

Vyjet na Mount Everest znamená překonat 8 848 výškových metrů. Už toto číslo samo o sobě zní hrozivě. A jsou lidé, kteří se o něco takového pokusí. A jedním z nich je i olympijský vítěz a bývalý mistr světa v cross country horských kol Jaroslav Kulhavý. Tyto výškové metry však bude chtít zdolat nikoliv přímo na Everestu, ale u nás, konkrétně na Lysé hoře. Ta měří 1 323 metrů.

Zdroj fotografie: mtbcrosscountry.com

Třináctkrát nahoru

Úkol to nebude nijak jednoduchý, jelikož aby Kulhavý dosáhl daných výškových metrů, které odpovídají výšce Everestu, bude muset na vrchol Lysé Hory vyjet až třináctkrát. A to nebude rozhodně nic jednoduchého. Jak pro její výšku, tak i pro terén, ve kterém se bude pohybovat.

Celkem 190 kilometrů

Výškové metry jsou jedna věc, ale ujetá vzdálenost je věc druhá. Je jasné, že nemůže jet kolmo nahoru a tak jeho ujetá vzdálenost nemůže odpovídat cíli v podobě 8 848 výškových metrů. Aby ho dosáhl, tak ho čeká nájezd asi 190 kilometrů. Částečně tomu bude po asfaltovém povrchu, ale částečně také v terénu místní sjezdovky. To celé jeho snažení pochopitelně výrazně zkomplikuje.

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Pokoří Američana?

O podobný počin se v minulém týdnu pokusil Američan Keegan Swenson. Ten stanovil zatím neoficiální rekord v disciplíně označené jako Everesting na 7 hodin a 40 minut. Nechme se překvapit, zda ho Kulhavý dokáže, nebo nedokáže porazit.

Ve jménu charity

A proč se vlastně něco podobného děje? Důvodem je charita. Konkrétně Jaroslav Kulhavý svou dnešní jízdou podpoří Českou olympijskou nadaci. Jeho čin má tedy charitativní podtext, což je další obdivuhodná věc, která je s jeho dnešní akcí spojena. Nezbývá tedy než držet palce a doufat, že se mu cíl nejenom podaří, ale že se k rekordu Američana buď alespoň přiblíží, nebo že by dokonce mohlo dojít i k tomu, že ho překoná. To zjistíme, až protne pomyslnou cílovou pásku.