Mezinárodní olympijský výbor poskytne miliardy za odložení her

                   

Letní olympijské hry 2020, které měly být realizovány letos v Tokiu, z důvodu koronavirové pandemie nebudou. To není žádná nová zpráva, ale dlouhou dobu známý fakt. Kromě toho, že to narušilo přípravu mnoha sportovcům, pomohlo některým dopingovým hříšníkům, to také způsobilo poměrně velké finanční ztráty a problémy. Odložení tak velké akce jako jsou olympijské hry, zkrátka není jenom tak.

Mezinárodní olympijský výbor přišel na pomoc

Mezinárodní olympijský výbor se však v tomto směru zachoval celkem štědře. MOV totiž schválil, že v souvislosti s odkladem olympiády na rok 2021 poskytne peníze určené ke kompenzaci ztrát, které se v souvislosti s tím objevily.

iZdroj fotografie: lihatgames.blogspot.com

Kolik peněz MOV poskytne, a komu?

Mezinárodní olympijský výbor se dohodl na tom, a toto bylo také schváleno, že na kompenzaci ztrát, které jsou spojené s olympiádou v Tokiu, poskytne sumu ve výši 800 milionů amerických dolarů. To je v přepočtu částka, které odpovídá asi 20,5 miliardě českých korun. Je vidět, že olympijské hry jsou spojeny s opravdu obrovskými toky peněz a jakékoliv narušení způsobí velké finanční ztráty.

Tato suma, kterou MOV poskytne, se bude dále dělit. 150 milionů amerických dolarů by si měli mezi sebou rozdělit jednotlivé olympijské výbory jednotlivých zemí a také jednotlivé sportovní federace. Částka tak z určité části půjde do každé země, která se měla olympiády zúčastnit. Zbytek, ve výši 650 milionů amerických dolarů bude určený k pokrytí všech souvisejících a dodatečných nákladů, které plynou z přesunu.

iZdroj fotografie: newsweek.com

Mohlo to být méně?

Mezinárodní olympijský výbor se nyní jeví jako kladná postava v dané situaci, ale nutno připomenout, že to byl právě MOV, který dost možná stojí za tím, že jsou vyčíslené škody tak vysoké. I když koronavirus začínal po celém světě řádit a některé jiné, o dost menší akce se z důvodu bezpečnosti rušily, MOV si stále stál za svým. Stále se tvrdilo, že letošní olympijské hry v Tokiu nic nenaruší a budou v plánovaném termínu. A právě až pozdější rozhodnutí mohlo mít vliv na to, že škody jsou takové, jaké jsou.

Na závěr připomeňme, že olympiáda se příští rok uskuteční v podstatě ve stejném termínu, jako k tomu mělo dojít letos. V japonském Tokiu se bude konat od 23. července do 8. srpna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články