Koronavirus mění charakter závodů. Formule či cyklistika jenom virtuálně

                   

Mimořádná opatření se žádají i nutnost improvizovat. Tak přesně toto můžeme říci o některých závodech, které byly z bezpečnostního hlediska zrušeny. Zároveň ale musíme říci, že se v určitém netradičním provedení přece jenom jely. Ne však o body ani peníze, ale spíše pro zábavu, pro poměření sil, nebo pro pobavení fanoušků, kteří bez svého sportu nemohou být.

Závody v bezpečí interiéru

Řeč je o závodech Formule 1, kdy sezona ještě ani pořádně nezačala a už se sčítají škody, už se ví o některých zcela zrušených závodech a u těch odložených se stále řeší náhradní termíny. Řeč je ale i o cyklistice, kde taktéž došlo k rušení a odkládání některých akcí a u jiných se stále jedná o tom, zda se uskuteční a pokud ano, v jakém formátu to bude.

iZdroj fotografie: zen.yandex.ru

A jelikož ani sportovci, ani fanoušci mnohdy nemohou bez daného sportu být, přicházejí na řadu inovativní řešení. Závody se jezdí alespoň virtuálně. A důvod, proč jsme zmínili cyklistiku, a závody Formule 1 není náhodný. Právě tato dvojice sportů, které mají společné snad jen to, že se jedou na silnici, jsou jakýmisi průkopníky virtuálního sportování.

Když to nejde venku, musí se dovnitř

Když už se nemůže jet klasicky, tak došlo alespoň k tomu, že jezdci, ať už ti v monopostech, nebo ti na kolech, budou poměřovat síly alespoň virtuálně. Takto už se odjel jeden závod Formule 1, stejně jako došlo k tomu, že se v rámci cyklistiky odjelo pár známých a populárních etap. Má to výhodu jak pro sportovce, tak i pro fanoušky. Ta první skupina poměří své síly a ta druhá je může přece jenom vidět závodit.

iZdroj fotografie: holiprom.com

Trénink, ale i zábava

Daný druh virtuálních závodů rozhodně není plnohodnotnou náhradou za ty zrušené, nebo zatím jenom odložené. Nejezdí se ani o body, ani o klasické finanční odměny. To, že někdo dominuje v monopostu nebo na skutečném kole není zárukou, že bude stejně tak dobře dominovat i na videohře.

Tato forma závodění se tak stává jakousi zábavou, jak pro fanoušky, tak i pro samotné jezdce, kteří mohou zajímavou, netradiční a originální formou zábavně poměřit své síly. A to klidně i v pohodlí domova, bez rizika nákazy. Navíc se může jednat i o zajímavou formu tréninku. V rámci závodů Formule 1 se jedná o skutečné tratě a tak jezdci mohou i nadále studovat její charakter a mít ji v paměti na dobu, než se na ni reálně vydají. V případě kol je samozřejmě jasné, že cyklista musí sedět na trenažéru a musí šlápnout do pedálů.

iZdroj fotografie: zen.yandex.ru

Přidají se i ostatní sporty?

Formule 1 a cyklistika jsou prvními průkopníky. A můžeme v tomto směru očekávat i další sporty? To ještě uvidíme, ale vyloučeno to být nemusí. Kdo by nechtěl vidět, jak proti sobě s herními ovladači v ruce nastoupí třeba hokejisté, kterým bylo doloženo MS v hokeji, fotbalisté kteří nemohou hrát své naplánované zápasy, nebo třeba olympionici, kterým byly odloženy hry v Tokiu, pro které se termín stále hledá. Možná to bude na následující měsíce, nebo klidně i roky jediní možnost, jak budeme moci sledovat sportovce při svých výkonech, aniž by bylo ohrožováno zdravé naše, nebo jejich. I když, tak daleko rizika spojená s koronavirem patrně nedojdou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články