Komise chce zrušit zákaz politických a náboženských vyjádření na olympiádě

Zdroj fotografie: yandex.ru

Různá gesta sportovců jsou poslední dobou na denním pořádku. Jedná se především o různá politická nebo náboženská vyjádření, kterými se obvykle dá jasně najevo určitý názor nebo pohled na věc, a to před začátkem utkání.

Že jsou tato vyjádření celkem běžná, ale neznamená, že je sportovci mohou dělat všude. V případě různých ligových utkání s nimi ve většině případů nemají problém. Jsou ale sportovní akce, kde jsou podobné projevy zakázané a náboženská nebo politická vyznání mají zůstat stranou. Takovou událostí jsou třeba olympijské hry. Ale v budoucnu by podobná vyjádření mohla být povolena i tam.

Zdroj fotografie: emaze.com

Komise žádá zrušení zákazu

Komise sportovců USA žádá Mezinárodní olympijský výbor o to, aby na olympijských hrách bylo možné ze strany hráčů dát najevo případná politický nebo náboženská vyjádření. Komise tak podstatě žádá zrušení pravidla 50, které myslí právě na podobné situace v rámci olympiád, kde by mělo jít primárně o sport, je zakazuje. Komise vidí současné pravidlo jako něco, co dnešní sportovce umlčuje a nedovoluje jim vyjádřit svůj názor.

Bude se konzultovat

Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že pravidlo 50 je stále v platnosti a počítalo se s ním také na olympijských hrách v Tokiu, které byly z letošního roku odloženy o rok později, na ten příští. Zároveň ale MOV uvádí, že je ochoten diskutovat a konzultovat se sportovci to, jak by to mohli udělat, pokud budou chtít na olympijských hrách nějakým způsobem vyjádřit svou podporu, ať už se týká čehokoli.

Zdroj fotografie: news.yahoo.com

Vše vyvolaly protesty v USA

Tím hlavním spouštěčem volání po zrušení tohoto pravidla jsou pochopitelně protesty, které se aktuálně odehrávají v USA a kde se stále více lidí začíná hlásit k hnutí Black Lives Matter. Komise sportovců USA tak žádá, aby mohli mít reprezentanti možnost vyjádřit nejenom tuto sympatizaci k danému hnutí, ale i cokoliv jiného i na olympiádě. A to bez toho, aby jim hrozilo vyloučení. S tím musel počítat například John Carlos v roce 1968, který na stupních vítězů vyjádřil podporu hnutí Black Power. A právě tento bývalý sportovec taktéž doufá ve zrušení tohoto pravidla na olympiádě.