Obliba elektronických sportů v posledních letech roste i na našem území. V Ostravě nyní dali vzniknout spolku Czech Electronic Sport Association, který má reálné ambice do 2 let získat 100 tisíc členů.
Podle zástupců CESA se sledování her s tématem sport, strategie či střílečky věnuje v Česku až kolem 3,4 milionu fanoušků.
Alan Ilczyszyn, který je viceprezidentem asociace říká, že tímto krokem nevytváří komunitu, nýbrž pouze chtějí tu existující sdružovat. Pro podporu esportu je prezident asociace Petr Šimoník, jenž je zároveň proděkanem Fakulty elektrotechniky a informatiky na VŠB – Technické univerzitě v Ostravě. Podle něj esporty můžeme přirovnat ke klasickým sportů, kdy napodobují třeba fotbal či motosport, ale také střílečky, hry strategické apod.
V zahraničí jsou ti nejlepší hráči celebritami
Zahraniční hráči si přitom již delší dobu vydělávají herními turnaji stovky tisíc, ale i miliony. Jedná se zejména o hráče z Evropy, Asie a Spojených států. Nejznámějšími hrami, kterými profesionálové vydělávají dostatečné sumy, aby se kariérou profesionálního esport hráče bezpečně uživili, jsou:
- League of Legends – akční a strategická hra
- Counter Strike – hra typická pro žánr stříleček
- Dota 2 – akční a strategická hra
- Hearthstone – virtuální karetní hra
- Fortnite Battle Royal – bojová hra o přežití
Elektronické sporty najdou své místo i na univerzitě
Jaký je však cíl jejich zájmu? Kromě sdružení hráčů a diváků je to dále spolupráce se zahraničím, s evropskou federací esportů, ale rovněž i propojení se studiem. Již nyní ostravská univerzita má pro studium připraven předmět, který se zabývá tematikou esportů. Šimoník například vyzdvihl téma, kdy se sleduje podvádění při hraní.
Rektor ostravské univerzity Václav Snášel přímo řekl, že „Prolínání výzkumných aktivit, které se spojí s esportem, je pro nás velmi zajímavé. Hlavně si od toho slibujeme, že bychom mohli přitáhnout mladé k technickému vzdělávání.“