Doping v ruské atletice: Vedení svazu odstoupilo

Foto: footwearnews.com

Dopingový skandál, který už dlouhou dobu hýbe celým Ruskem, má další a další dohry. Tentokrát se týkají atletiky, kde došlo k tomu, že vedené ruského atletického svazu odstoupilo. Důvodem je právě ona souvislost s dopingovou aférou.

Zrušení státní akreditace

Vedení ruského atletického svazu odstoupilo z jednoho prostého důvodu. Svazu byla zrušena státní akreditace. Tedy ne trvale, ale na dobu jednoho měsíce. V podstatě ihned po tom došlo k rezignaci samotného vedení. Důvodem odebrání akreditace je právě určitá snaha o zlepšení podmínek v ruské atletice, která se po provalení dopingových skandálů potácí v krizích, a právě pozastavení akreditace mohla být jednou z cest, jak změnit současné vedení i směr, kterými se bude ruská atletika nadále ubírat.

Prezident odstoupil už loni

Prezident ruského atletického svazu však odstoupil už v loňském roce na podzim. Hlavním důvodem odstoupení byla suspendace na základě podezření, že pomáhal krýt jednoho ze sportovců, a tak na celé dopingové aféře v podstatě aktivně spolupracoval. Výkonný výbor ruského atletického svazu ho nyní v podstatě následoval.

Snaha vše vyšetřit a obnovit

Aktuální směr ruských atletů je jasný. Základem je spolupráci s mezinárodní atletickou federací, která se celým ruským dopingovým skandálem v atletice stále zabývá a řeší ho. Dále je cílem obnovit opět plnohodnotné členství ve World Athletics, aby Rusko mohlo být opět zemí se svými reprezentanty, kteří by mohli opět zápolit právě pod svou vlajkou.

Neutrální status, nebo vůbec

Ruští atleti od dopingového skandálu z roku 2015 musí soutěžit výhradně jako neutrální hráči a nemohou oficiálně nastoupit za svou zemi, pod ruskou vlajkou. To by se možná mohlo ještě změnit, jelikož pokud by se prokázala vina výškaře Danila Lysenka, mohlo by to vést dokonce k tomu, že by ruským atletům hrozil úplný zákaz účasti na mezinárodních atletických kláních. A to by se se samozřejmě mohlo týkat také olympijských her v Tokiu, které jsou naplánovány už na letošní rok.

Foto: footwearnews.com