Chrám Notre-Dame v plamenech, sportovci smutní a někteří přislíbili pomoc

                   

Celým světem naprosto otřásla zpráva o tom, že z chrámu Notre-Dame v Paříži šlehají plameny. Architektonický skvost, který ve svých útrobách ukrýval nespočet významných historických relikvií, se místní hasiči ze všech sil snažili zachránit. Ačkoli se jim podařilo ty nejzásadnější předměty umístěné v katedrále zachránit a plameny nakonec uhasit, stavba jako taková utrpěla nezměrné škody. Podporu Francouzům se rozhodlo vyjádřit i několik sportovních ikon současné doby a dokonce už kolují zvěsti o darování finančních prostředků na opravu jedné z nejvýznamnějších světových památek. Kdo se rozhodl pomoci?

Slova podpory napříč všemi oblastmi sportu

Jako první se k tragické události v centru Paříže vyjádřil brazilský útočník Neymar, který aktuálně hraje za domácí Paris Saint – Germain, takže měl celou scénu doslova před očima. „Modlitba pro Francii,“ napsal na svém oficiálním twitterovém účtu. Další známý fotbalista a francouzský reprezentant Paul Pogba na sociálních sítích sdílel fotografii, na níž je zachycen v okamžiku, kdy upřímně pláče nad snímky hořící katedrály. Pro útočníka Manchesteru United a zároveň rodáka z Francie se jedná o srdeční záležitost.

Ani svět tenisu nezůstal vůči událostem v Paříži slepý. „Půjdu spát v šoku ze záběrů, které vidím z Paříže. Posílám veškerou podporu všem Pařížanům a Francouzům,“ vyjádřil se na Twitteru Rafael Nadal. Další tenista Pierre- Hugues Herbert po triumfu na turnaji v Monaku napsal fixou na objektiv kamery vzkaz v podobě „Notre – Dame“ a zlomeného srdce k tomu.

Paříž se dočká finančních darů

Události, jako je tato, dokáží v lidech z vyšších vrstev vyvolat natolik silné emoce, že se rozhodnou nezištně pomoci s opravami. Jedním z takových lidí je i miliardář François-Henri Pinault, jehož manželkou je slavná herečka Salma Hayek. Pinault mimo podnikání s luxusními značkami vlastní také fotbalový klub Stade Rennes, kde v minulosti působili například Petr Čech nebo Tomáš Koubek. Miliardář se rozhodl poskytnout na opravdu monumentu Paříže 100 milionů eur, což je v přepočtu 2,6 miliardy korun.

Pomoc nepřímo přislíbila také šéfka francouzského fotbalu Nathalie Boy de la Tour, která by ráda zorganizovala několik charitativních akcí a peníze z nich utržené investovala právě do oprav chrámu.

„Fotbalový svět bude mobilizovat, aby pomohl finančně přestavět katedrálu, která je součástí našeho dědictví. Fotbal je více než sport!“

Vzhledem k vážnosti této události se dá očekávat, že během několika dnů prolétne mediálním prostorem ještě více informací o sportovcích, kteří přispějí značnými finančními prostředky na záchranu poškozené budovy.

Foto: file.army

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články