Byl to nejvýdělečnější kůň. Kvůli nemoci musel být utracen

                   

V dostihovém sportu mají koně velkou cenu. Tu největší měl zcela určitě Arrogate, který se pyšnil titulem nejvýdělečnějšího koně historie. Z důvodu neznámého onemocnění však už nikdy závodit nebude. Musel být utracen.

Dostihy nejsou populární jenom u nás, ale i po celém světě. Kdo má dobrého koně, ten může pravidelně počítat s dobrým umístěním. Stejně jako se vytvářejí různé žebříčky mezi sportovci, tak existují i žebříčky dostihového světa, které mapují nejenom jednotlivé žokeje, ale také koně. A zde se do historie rozhodně vepsal Arrogate.

iZdroj fotografie: santaanita.com

Nejvýdělečnější kůň historie

Kůň Arrogate se vepsal do historie jako nejvýdělečnější kůň. Pokud se máme podívat na jeho dostihovou kariéru, tak z celkem 11 startů dokázal vyhrát celkem 7 dostihů. Jednou skončil na místě druhém a jednou na místě třetím. A jelikož mezi jeho úspěšné závody patřil třeba Pegasus World Cup na Floridě, nebo také Světový pohár v Dubaji, bylo celkem jasné, že svým dobrým umístěním dokázal svému majiteli vydělat nemalé peníze. Za tyto úspěchy mohl majitel koně inkasovat téměř 17,5 milionů dolarů, v přepočtu asi 415 milionů korun českých.

Musel být utracen

Kromě toho, že se Arrogate stal nejvýdělečnějším koněm historie, nelze zapomínat také na fakt, že v roce 2016 byl vyhlášený i jako světový kůň roku. Pomohl mu k tomu fakt, že zvítězil na prestižním dostihu Breeders‘ Cup. Tento americký sedmiletý hřebec tak sbíral jeden úspěch za druhým. Bohužel nyní dostihový svět zasáhla velmi smutná zpráva, která mluví o tom, že musel být utracen.

iZdroj fotografie: spokesman.com

Neznámá nemoc

Co bylo důvodem utracení tohoto výjimečného a kvalitního sedmiletého koně, to se v tuto chvíli ještě přesně neví. Byla to nemoc, kterou veterináři nedokázali správně diagnostikovat. Během čtyř dní se kůň nedokázal i přes veškeré snahy postavit na nohy a jeho utracení se nakonec jevilo jako nejvíce správné řešení. Informovala o tom stáj Juddmonte Farms, kterou vlastní Chálid bin Abdullah, saúdskoamerický princ. Co bylo důvodem smrti tohoto výjimečného koně, by měla určit pitva, která snad odhalí co bylo hlavním spouštěčem takto výrazných zdravotních problémů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články