Barum Czech Rally Zlín bude až v roce 2021

Zdroj fotografie: test.mcdermott.com

Barum Czech Rally Zlín, kterou příznivci nazývají také „barumka“, je jednou z nejstarších automobilových soutěží u nás, jejíž první ročník se uskutečnil již v roce 1971. Letos se však jezdci u fanoušci budou muset bez tohoto podniku obejít.

Mezinárodní renomé

Tato prestižní soutěž je nejen vysoko na žebříčku domácích moto soutěží, ale patří také do programu Mistrovství Evropy v rallye, které pořádá Mezinárodní automobilová federace, což umožňuje českým divákům porovnat výkony českých jezdců s evropskou špičkou. V loňském roce se vedle českých závodníků umístili na předních místech reprezentanti

  • Lotyšska
  • Ruské federace
  • Německa a
  • Velké Británie.

Zlín není v názvu této soutěže náhodou, město je s ní spjato od samého začátku a také první závod se tradičně koná přímo v centru města, kdy probíhá rychlostní zkouška. Další závody jsou už vyvedeny do okolí Zlína, do vyvýšeného terénu.

Zdroj fotografie: fiaerc.com

Problémy s přípravami 50. ročníku

Přípravu letošního jubilejního 50. ročníku Barum Czech Rally Zlín provázely velké problémy, související jak s nedostatkem finančních prostředků, tak s následky šíření nemoci COVID-19 v České republice a navazujícími omezujícími opatřeními. Pokud se týká finančního pokrytí nákladů, pořadatelé (Auto klub Barum Zlín) zveřejnili chybějící částku, založili transparentní účet a zejména s pomocí fanoušků motorsportu, ale také s podporou města Zlína a společnosti Continental Barum s.r.o. se podařilo chybějící částku kolem 3,5 mil. Kč vybrat.

Více starostí než s nedostatkem finančního zabezpečení akce, si však její pořadatelé dělali s vlastní organizací, na kterou by mělo vliv každé omezující opatření související s šířením koronaviru, a to např, i s ohledem na aktuální zhoršující se situaci v některých okresech sousedního Moravskoslezského kraje. Tato soutěž každoročně přiláká do regionu několik desítek tisíc fanoušků a dalších návštěvníků a bylo by velice obtížné zajistit jejich co největší bezpečnost z hlediska např. povinných rozestupů apod. Po pořadatele bylo navíc podstatné, aby obyvatelé města i nadále měli k soutěží pozitivní vztah a byli hrdí na to, že se koná právě ve Zlíně, což by se však mohlo zásadně změnit v případě, kdy by se akce přes všechna omezení konala podle plánu letos a měla by případné dopady na jejich zdraví.

Zdroj fotografie: motorsport.motorionline.com

Start až v roce 2021

Po zvážení všech okolností, pro i proti zejména ve vztahu ke zdraví obyvatel Zlína i návštěvníků akce, ale i dopadů na město Zlín z hlediska cestovního ruchu a ekonomiky organizátoři barumky nakonec dospěli k závěru, že 50. ročník a zároveň 6. podnik mistrovství Evropy i mistrovství České republiky se pojede až v srpnu 2021 a bude tedy o rok odložen.