I vy doma můžete mít vůdce malého plavidla

Vánoce jsou svátkem, kdy se mají plnit sny. Nepotřebujeme k tomu komerci, ale dokonce ani 20 druhů cukroví. Pod stromeček věnujte pouze jeden dárek, který je však skutečně tím vytouženým, nebo bude tím správným překvapením. Co tak věnovat kurz: Vůdce malého plavidla?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na vodu s motorem

Velkým hitem je dnes opět jachtaření. Někdo si dá dohromady starší jachtu a zakotví s ní v létě například na Orlíku. Jiní si raději jachtu půjčí někde u moře a udělají si dokonalou dovolenou třeba v Chorvatsku, kam se jachtařit tradičně jezdí. K řízení však potřebujete kapitánské zkoušky. A právě ty můžete věnovat pod vánoční stromek – někomu blízkému, nebo klidně sobě. Pro sebe kapitánský průkaz a rodině příslib, že brzy vyrazíte někam za dobrodružstvím.

Kapitánské oprávnění k řízení malého motorového vozidla, tzv. VMP, je určeno pro vnitrozemské vody, ale má celosvětovou platnost. Osvědčení platí pro kanály, jezera, přehrady a řeky. Pokud chcete vyrazit i na moře, potřebujete nástavbu oprávnění. Průkaz Vůdce malého plavidla funguje jako stavebnice, kde k základu přidáváte další oprávnění: pro plavbu na moři, pro řízení plachetnice, pro ovládání motorových člunů bez omezení výkonu. Ujasněte si tedy, co přesně potřebujete. Ale průkaz Vůdce malého plavidla je v České republice naprostý základ, bez kterého nelze získat vyšší oprávnění.

Kapitánský průkaz VMP platí pro lodě s motorem do 20 kW. Hodí se pro pramice s menším motorem, využívají jej třeba rybáři. Pozor, už i na vodní skútr je nutný průkaz pro motory s neomezeným výkonem.

Kapitánské zkoušky pro malé motory

Abyste získali tento základní průkaz, je nutné absolvovat teoretickou průpravu a následně na Plavebním úřadu složit příslušnou zkoušku. Služba Seawolf nabízí kvalitní kurzy obsahující teorii i praxi, včetně přihlášení na závěrečnou zkoušku. Vedle základního kurzu Vůdce malého plavidla lze následně absolvovat i další rozšiřující kurzy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články