Doplňky stravy pro sportovce

Každý z nás, i když možná ne vždy vědomě, měl situaci, kdy přemýšlel o koupi doplňku.

i Zdroj fotografie: Adobe Stock
                   

Může to být například nákup vitamínu C v lékárně nebo přípravku, který dokáže zlepšit naši krásu. Mezi sportovci je toto dilema mnohem větší, zvláště na začátku jejich cesty. Mnoho adeptů různých druhů aktivit přemýšlí, zda stojí za pozornost a jaké výhody nám mohou přinést. Někdo se rozhodne trénovat zcela bez suplementace, jiný jej využívá od samého začátku. Jakou variantu je tedy nejlepší zvolit?

Doplňky stravy v silových sportech

Sportovci trénující silové sporty rozdělují svá tréninková období na období věnovaná budování svalové hmoty a redukci. Z tohoto důvodu jsou zvláště zajímavé živiny podporující kontrolu hmotnosti a nárůst síly.

Kreatin

Kreatin je často doplňován ve formě monohydrátu (prostého nebo pufrovaného) nebo malátu. Jeho pravidelný příjem zvyšuje koncentraci fosfokreatinu ve svalech, a tím usnadňuje přístup k ATP. To zase umožňuje intenzivnější výbušnou námahu a snižuje únavu.

Vědecké výzkumy také ukazují, že kreatin urychluje syntézu nových svalových bílkovin a usnadňuje regeneraci tím, že vytváří příznivé podmínky pro obnovu buněk (svaly se naplní vodou). Zajímavě je, že kreatin stabilizuje hladinu krevního cukru a pomáhá udržovat správnou hladinu inzulinu. V praxi se používá několik protokolů pro příjem kreatinu:

  • s fází nabíjení,
  • bez nabíjecí fáze,
  • neustálá suplementace.

Proteinové doplňky

Vysokoproteinové suplementy umožňují doplnit jídelníček o plnohodnotné bílkoviny, tedy základní stavební složku svalů v situaci, kdy je konzumace správného množství tradiční stravy nemožná. V redukčním období se také často používají proteinové doplňky https://allnutrition.cz, protože způsobují pocit sytosti a poskytují antikatabolické složky.

Jednotlivé proteinové frakce (např. syrovátkový proteinový izolát a koncentrát, micelární kasein) se liší svou absorpční kinetikou. Z tohoto důvodu budou některé z nich perfektní hned po tréninku, zatímco jiné je lepší brát v noci. Správná suplementace bílkovin má zajistit přísun aminokyselin do svalů po celý den. Bez ohledu na účel příjmu bílkovin nemá smysl konzumovat více než 2,2-2,5 g makroživiny na kilogram tělesné hmotnosti (to neplatí pro osoby užívající anabolicko-androgenní steroidy, u kterých je syntéza bílkovin v těle mnohem rychlejší).

Suplementace je nepostradatelnou součástí sportu na všech úrovních, od prvního dne cvičení, rekreace až po profesionály, pro které je každý detail velmi důležitý. V posledním desetiletí se její vnímání poměrně výrazně změnilo a určitě pozitivně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Prodej auta na náhradní díly krok za krokem
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat