Doplňky stravy pro sportovce

Každý z nás, i když možná ne vždy vědomě, měl situaci, kdy přemýšlel o koupi doplňku.

i Zdroj fotografie: Adobe Stock
                   

Může to být například nákup vitamínu C v lékárně nebo přípravku, který dokáže zlepšit naši krásu. Mezi sportovci je toto dilema mnohem větší, zvláště na začátku jejich cesty. Mnoho adeptů různých druhů aktivit přemýšlí, zda stojí za pozornost a jaké výhody nám mohou přinést. Někdo se rozhodne trénovat zcela bez suplementace, jiný jej využívá od samého začátku. Jakou variantu je tedy nejlepší zvolit?

Doplňky stravy v silových sportech

Sportovci trénující silové sporty rozdělují svá tréninková období na období věnovaná budování svalové hmoty a redukci. Z tohoto důvodu jsou zvláště zajímavé živiny podporující kontrolu hmotnosti a nárůst síly.

Kreatin

Kreatin je často doplňován ve formě monohydrátu (prostého nebo pufrovaného) nebo malátu. Jeho pravidelný příjem zvyšuje koncentraci fosfokreatinu ve svalech, a tím usnadňuje přístup k ATP. To zase umožňuje intenzivnější výbušnou námahu a snižuje únavu.

Vědecké výzkumy také ukazují, že kreatin urychluje syntézu nových svalových bílkovin a usnadňuje regeneraci tím, že vytváří příznivé podmínky pro obnovu buněk (svaly se naplní vodou). Zajímavě je, že kreatin stabilizuje hladinu krevního cukru a pomáhá udržovat správnou hladinu inzulinu. V praxi se používá několik protokolů pro příjem kreatinu:

  • s fází nabíjení,
  • bez nabíjecí fáze,
  • neustálá suplementace.

Proteinové doplňky

Vysokoproteinové suplementy umožňují doplnit jídelníček o plnohodnotné bílkoviny, tedy základní stavební složku svalů v situaci, kdy je konzumace správného množství tradiční stravy nemožná. V redukčním období se také často používají proteinové doplňky https://allnutrition.cz, protože způsobují pocit sytosti a poskytují antikatabolické složky.

Jednotlivé proteinové frakce (např. syrovátkový proteinový izolát a koncentrát, micelární kasein) se liší svou absorpční kinetikou. Z tohoto důvodu budou některé z nich perfektní hned po tréninku, zatímco jiné je lepší brát v noci. Správná suplementace bílkovin má zajistit přísun aminokyselin do svalů po celý den. Bez ohledu na účel příjmu bílkovin nemá smysl konzumovat více než 2,2-2,5 g makroživiny na kilogram tělesné hmotnosti (to neplatí pro osoby užívající anabolicko-androgenní steroidy, u kterých je syntéza bílkovin v těle mnohem rychlejší).

Suplementace je nepostradatelnou součástí sportu na všech úrovních, od prvního dne cvičení, rekreace až po profesionály, pro které je každý detail velmi důležitý. V posledním desetiletí se její vnímání poměrně výrazně změnilo a určitě pozitivně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články