Za měsíc začíná první Grand Tour cyklistické sezony

Foto: pixabay.com

Přesně za měsíc začíná Giro d’Italia, tedy první podnik z cyklistické Grand Tour. Trasa letošního ročníku byla odhaleno již dávno před startem a nabízí velmi rozmanitý profil, který by měl přilákat největší jméno světového pelotonu.

Přijede obhájce titulu ?

Jelikož zbývá do startu podniku stále ještě měsíc, žádný tým samozřejmě ještě oficiálně nepotvrdil, kteří jezdci se Gira zúčastní. Z průběhu sezóny se však dají vyčíst alespoň obrysy toho, kteří jezdci pravděpodobně dorazí a kteří nikoliv. Do druhé skupiny, tedy mezi jezdce, kteří Giro svou návštěvou nejspíš nepoctí, patří také obhájce titulu a fenomén posledních let Chris Froome. Obhájce loňského titulu se s největší pravděpodobností bude připravovat na Tour de France, kde loni skončil na třetím místě za Dumolinem a týmovým kolegou Thomas, který závod opanoval.

Důvod, proč loni Froome Giro jel, byl jasný. Chtěl zkompletovat sbírku trofejí ze závodů Grand Tour, což se mu povedlo, patří tedy do elitní společnosti jezdců, kteří dokázali vyhrát jak Giro tak Tour de France a také španělskou Vueltu.

Jak vypadá profil letošního ročníku ?

Profil letošního ročníku je na míru dělaný pro jezdce, kteří dominují v jízdě proti chronometru. Dohromady přes pětapadesát kilometrů časovek by měli do Itálie přilákat taková jména jako je vítěz loňského Tour de France Thomase nebo Toma Dumoulina. Giro nadále razí trend hornatých závodů a tak není divu, že na cyklisty bude čekat na 3518 kilometrů dlouhé trase hned pět vysokohorských etap a několik dalších, které jsou považovány také za mimořádně náročně, avšak za vysokohorské je přímo považovat nelze.

Jméno jezdce, který by se měl s největší pravděpodobností objevit a patřit zároveň mezi největší favority, je domácí miláček Vincenzo Nibali. Italský žralok by se tak mohl pokusit o dvojblok Giro-Tour. Ze stáje Movistar také zatím nepřišlo žádné oficiální vyjádření, ale s největší pravděpodobností se Gira v pozici lídrů zúčastní Mikel Landa a matador světového pelotonu Alejandro Valverde.