Vyzkoušejte jógu a dostaňte do formy tělo i mysl

                   

Jóga je moderní a in. Lze pomocí ní zhubnout a zlepšit si celkovou kondici. Při tomto cvičení ale rozhodně nejde jenom o tohle. Podle nejbližšího překladu lze slovo „jóga“ přeložit jako spojení. A to je to, o co v józe jde. Při provádění jednotlivých cviků má dojít k obnovení spojení mezi individuálním Já a univerzálním Bytím. Vaše mysl se má uklidnit, najít harmonii a klid. Tím dojde uvolnění i vaše tělo, které se tak stane otevřenější a ohebnější.

5 důvodů, proč byste si jógu měli vyzkoušet

Důvodů, proč je jóga tak oblíbeným cvičením, je opravdu hodně. Zde najdete pětici těch největších.

  1. Vyberte si jógu podle sebe

Jak již bylo řečeno, základní jóga v sobě sleduje něco hlubokomyslného a uvolňujícího. Pokud vám ale přímo o tohle nejde a raději byste se během cvičení pořádně zapotili, potom můžete vyzkoušet bikram jógu. Ta se cvičí při 42°C a 40% vlhkosti vzduchu, takže pocení je zaručeno. Aštanga jóga zase nadchne jedince, kteří nemají rádi pomalé cvičení. Při každém výdechu a nádechu se mění pozice, takže tempo je zde opravdu rychlé. Velmi zajímavá je také power jóga, která povoluje vytváření vlastních sestav. To znamená, že cviky nemusí být cvičeny v daném pořadí, ale mohou se měnit podle připravené sestavy instruktora. Další je třeba kundalini jóga, těhotenská jóga nebo aqua jóga.

iBikram nebo hot jóga se cvičí ve vytopené místnosti.
  1. Cvičíte kdekoliv chcete

Pokud si tempo a způsob cvičení chcete určovat sami, u jógy to není problém. Cvičit můžete totiž i samostatně, bez instruktora jenom podle svých potřeb a možností. Jógu lze praktikovat doma v obývacím pokoji, ale také na zahradě, v parku nebo lese. Rovněž čas nehraje roli. Jelikož cviky jsou prováděny pomalu a plynule, lze si zacvičit dokonce i před spaním. A nebo naopak hned ráno, abyste se pořádně probudili.

iCvičit jógu můžete naprosto kdykoliv a kdekoliv.
  1. Odpočiňte si od stresu

Při józe nejde jenom o vaše tělo, ale také o vaši mysl. Při cvičení je nutná hluboká koncentrace a vnímání vlastního dechu a pohybů. To všechno má vliv na napětí, které pociťujete. Stres je tak odbouráván a nahrazován pocitem štěstí a spokojenosti. Dechové techniky navíc můžete využívat během každého dne, vždycky, když je budete potřebovat.

  1. Získejte pružnost a energii

Asi největším ziskem v józe je flexibilita vašeho těla. Pružnost se projeví poměrně brzy poté, co s cvičením začnete, a to bez ohledu na váš věk nebo hmotnost. Vaše počáteční schopnosti provádět důkladně jednotlivé ásany nejsou důležité. Jakmile se ale pozice naučíte, brzy zjistíte, že s každým dalším prováděním se vaše pružnost a ohebnost zvyšuje. Vaše svaly se protahují a pohyb v kloubech umožňuje větší rozsah. A s tím rovněž souvisí také energie, kterou vám jóga vlije do žil. Budete se cítit svěže a odpočatě.

iVaše ohebnost bude s každou lekcí jógy lepší.
  1. Zlepšení rovnováhy a držení těla

Protože jóga podporuje středové svaly těla tzv. core, zlepšuje zároveň držení těla. Záda jsou chráněná od napětí a udržování vzpřímeného postoje je snadnější. K tomu si budete připadat sebevědoměji a zdravěji. S větší stabilitou souvisí i zlepšení rovnováhy. Tu pocítíte ve chvílích, kdy vydržíte v jedné pozici mnohem déle než dříve. Tím získáte výhodu i pro své další činnosti, protože se sníží riziko zranění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články