Vyšší trest pro muže, který napadl Petru Kvitovou

Foto: wtatennis.com

Olomoucký vrchní soud během včerejšího dne zvýšil trest Radimu Žondrovi, který údajně napadl českou tenistku Petru Kvitovou v útrobách jejího prostějovského bytu před čtyřmi roky. Namísto původních osmi let stráví jich za mřížemi stráví jedenáct, k čemuž přispěla i jeho předchozí trestná činnost. Útočník svou vinu i nadále popírá a trvá na tom, že si Kvitová zranění způsobila sama. Podle odvolacího soudu ovšem nemůže být sebemenší pochyb o tom, že se přečinu skutečně dopustil.

Proti Žondrovi hovoří řada důkazních materiálů

Předseda soudu Vladimír Rutar uvedl, že v současné době je nade vší pochybnost jasné, že čtyřiatřicetiletý Radim Žondra napadení Petry Kvitové skutečně spáchal. Usvědčuje jej totiž řada důkazů včetně vyjádření samotné tenistky, která viníka poznala. Soud zároveň poukázal na Žondrovu minulost, nejedná se totiž o jeho první protizákonnou činnost:

„Důvod, proč vnikl do bytu, byl zištný. Znakem loupeže je násilí nebo bezprostřední pohrůžka. Obžalovaného jsme proto uznali vinným zvlášť závažným činem loupeže. Trest jsme mu proto ukládali v horní polovině zvýšené trestní sazby.“

Žondra v roce 2013 vyfasoval sedm let vězení za přepadávání důchodců. V roce 2018 pak údajně sdělil tip lupičům, kteří na jeho základě brutálně přepadli advokáta v Lysicích na Blanensku. Trest odnětí svobody na 11 let zahrnuje i dva a půl roku za tento protizákonný akt.

Rozhodnutí soudu samozřejmě potěšilo Petru Kvitovou, která však jednání z důvodu vycestování do Austrálie nemohla být přítomna. O konečném verdiktu ji spravil mluvčí Karel Tejkal, který novinářům sdělil:

„Pro ni ta záležitost skončila okamžikem jejího výslechu, pochopitelně je ale ráda, že soud i v odvolacím řízení potvrdil to, že ona určila pachatele a rozhodl o trestu.“

Žondra se hájil velmi podivným způsobem

Radim Žondra se před soudem stejně jako v předchozích případech snažil hájit tím, že násilné přepadení nespáchal. Jeho obhájkyně Lucie Janovská tvrdí, že neexistuje žádný pádný důkaz, které by jeho tvrzení vyvracel. Naopak vyvstala jen řada pochybností. Žondra dále tvrdil, že si Petra Kvitová zranění, které ji na čas uzavřelo cestu na tenisové kurty, způsobila sama. Tomu se sportovkyně slovy svého mluvčího jen vysmála.

Shrnutí toho, co se vlastně stalo

V roce 2016 zachvátila celou Českou republiku zpráva, že byla oblíbená tenistka Petra Kvitová přímo v bytě, který obývala. Násilník prý dovnitř vnikl pod falešnou záminkou. Když jej tenistka vpustila dovnitř, položil jí nůž na krk. Odešel až ve chvíli, kdy mu Kvitová nabídka finanční kompenzaci v hodnotě 10 000 Kč. Ta při potyčce utrpěla řezné rány na levé ruce, v níž drží raketu. Do konce života si tak musí nést připomínku onoho hrůzného zážitku.

Foto: wtatennis.com