Vdova po fenomenálním běžci Dana Zátopková má zdravotní problémy

Foto: cs.wikipedia.org

Svého času oba dva patřili mezi nejvýraznější sportovce naší země. Emil Zátopek fascinoval celý svět na běžeckých tratích a Dana Zátopková dosahovala nemalých úspěchů v disciplíně, kterou se u nás proslavilo jen nízké procento žen – hodu oštěpem. Manžel Daně zemřel již v roce 2000, ona však neustále dokazuje, že má opravdu tuhý kořínek a jen tak něco ji neporazí. Ve svých sedmadevadesáti letech už se ale zdravotním komplikacím bohužel nevyhne. Chodit již dokáže pouze za pomoci chodítka a nedávno dokonce utrpěla mozkovou příhodu, jak přiznala v jednom z mnoha rozhovorů.

Zátopková je na svůj věk stále velice vitální

Dana Zátopková je i přes svůj pokročilý věk stále v dobré náladě a se stářím se vyrovnává opravdu skvěle. Třináctinásobná mistryně Československé republiky a olympijská vítězka z roku 1952 nicméně nezakrývá, že zdravotní komplikace už ji začínají dohánět. Slova, jimiž se nedávno svěřila tisku, to ostatně jenom dokazují:

„Mám chodítko, bez kterého již nedokážu chodit. Ale jinak na tom jsem překvapivě docela dobře. Samozřejmě tedy až na tu mozkovou příhodu před půl rokem, po níž jsem asi dva dny jsem nemohla pořádně mluvit. Tehdy mi přišly vhod básničky ze školy, předříkávala jsem si je tak dlouho, až jsem se zase naučila mluvit.“

Zátopková ví, že budoucnost je nevyhnutelná

Sympatický vdova po Emilu Zátopkovi samozřejmě tuší, že zub času je neúprosný pro všechny bez výjimky a ona jako někdejší úspěšná sportovkyně se s ubývajícími silami jen těžko vyrovnává:

„Život je poměrně krátký, víte? Nejdřív prožijete dětství, pak dospělá léta a nakonec už se pomalu kloužete ke hrobečku. Éra plného a bohatého života je hrozně krátká a člověk nestačí všechno dokonale obsáhnout a všechno se naučit. A teď, když už spoustu věcí umím, hodně toho vím a mám na věci konečně správný názor, mám umřít? To je smutné, ne?“

Manžela přežila o několik let

Dana Zátopková a Emil Zátopek tvořili jedinečný sportovní pár, který dosahoval nebývalých úspěchů na domácí i mezinárodní scéně. Emil získal čtyři zlaté medaile z letních olympijských her, tři zlata na mistrovství Evropy a dalších deset trofejí v rámci Mistrovství ČSSR v atletice. Proslul několika slavnými hláškami, které dodnes slouží jako vzor pro mladé lidi lačnící po úspěších.

Dana i Emil se narodili ve stejný den, měsíc i rok. Tím byl jejich vztah unikátní. Dohromady se dali v padesátých letech minulého století a roku 1948 následovala svatba. Ve společném soužití pokračovali nepřetržitě až do roku 2000. Zátopková kromě zmíněných medailí sbírala také další významná ocenění. V roce 2003 obdržela Medaili Za Zásluhy, o patnáct let později se stala Čestnou občankou hlavního města Prahy. Také je Čestnou občankou Kopřivnice.

Foto: cs.wikipedia.org