Spánkový odborník vysvětlil, proč doopravdy člověk v noci chrápe nebo nadměrně nahlas dýchá

                   

Hlasité dýchání nebo chrápání ve spánku mohou potrápit řadu lidí. Proč tomu tak ale je a jak se dá tomuto problému ve spánku vyhnout? Problém s nadměrně hlasitým dýcháním nebo dokonce chrápáním ve spánku řeší pravděpodobně velká část lidské populace.

Pro mnohé ale nejspíš i nadále zůstává tajemstvím, proč tomu tak je a proč zrovna vy nebo vaše drahá polovička v noci trpíte těmito příznaky dobrého spánku. V tomto článku si tedy rozebereme, co vede ke chrápání ve spánku a případně jak se tohoto jevu zbavit.

Lékaři mají jasno

Podle amerického lékaře Dr. Timothyho Morgrnthalera a jeho týmu, který se specializuje na spánkovou medicínu jsou zvuky dýchání během spánku způsobeny vibracemi vzduchu, které vydává pohybující se průdušnice. Jak moc je tento zvuk hlasitý záleží od toho, jak úzká je dýchací trubice a jak rychle jí vzduch prochází. Podle jejich názoru se tento lidský orgán dá považovat téměř za hudební nástroj. Jak se ale může samovolně zúžit dýchací trubice během spánku?

iZdroj fotografie: Pixabay

Spánek, zejména ten tvrdý, vede ke snížení svalového tonusu kolem dýchacích cest. Jinak řečeno spánek uvolňuje svaly a uvolněné svaly které se nachází kolem dýchacích cest poté umožňují zúžení dýchací trubice. Touto trubicí prochází vzduch, který svou rychlostí v zúženém prostoru vibruje a produkuje tak zvuk, kterému se obecně říká chrápání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co dalšího může ovlivnit chrápání

Na chrápání během spánku mají vliv ale i další faktory. Patří mezi ně také například to, zda máte nebo nemáte ucpaný nos a jestli spíte s hlavou v záklonu nebo nikoliv. Dále také lidé trpící alergiemi, které vedou k podráždění nosových nebo krčních sliznic v noci chrápou mnohem častěji a také s větší intenzitou.  Co také může chrápání ovlivnit, je hladina alkoholu v krvi. Lidé, kteří usínají po prohýřené noci mají mnohem větší tendence a sklony k chrápání jako ti, kteří alkohol nekonzumovali. Tyto faktory se však na chrápání podílí z menší části.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak se zachovat, když potkáte vojenskou kolonu na silnici? Určitě nedělejte tyto chyby, které dělá téměř každý
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Kvůli malému hornatému území Náhorního Karabachu mezi Arménií a Ázerbájdžánem zahynuly tisíce lidí, konflikt neutichá
Události247.cz
Události247.cz
„Ukrajincům vstup zakázán!“ Takové nápisy měly být na dveřích některých obchodů. Podle majitelů to není pravda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Mučení masem, solí či slepičími vejci: I bez složitých nástrojů to byly ohavné praktiky, při kterých lidé prožívali nesnesitelná muka