Soud rozhodl o sporu ke známce. Je na něm tato atletka, která chce odškodnění

Zdroj fotografie: ivacy.com

Je na známce, nebo není? Podle jednoho soudu nikoliv, podle jiného ano. Podle odvolacího soudu je na olympijské známce známá atletka. Možná se tak konečně dočká požadovaného odškodnění.

Je to ona, nebo nikoliv? Takto se nějakou dobu táhly soudní spory ohledně známky, kterou vydala Česká pošta v souvislosti s olympiádou, která se konala v Riu de Janeiro v roce 2016. Na vydání takové známky by nebylo až tak nic divného, pokud by se nevedly spory o tom, kdo je na ní vyobrazený.

Zdroj fotografie: bloknot.ru

Je to Zuzana Hejnová?

Po vydání známky se České poště ozvala Zuzana Hejnová, dvojnásobná mistryně světa na 400 metrů překážek s tím, že je na známce vyobrazená ona. To Česká pošta jasně odmítala. A tak celá věc nakonec musela skončit až u soudu. A ani soudy to neměly jednoduché.

Je to ona, nebo není?

První soud proběhl v loňském červnu. Jednalo se o obvodní soud pro Prahu 1, který uvedl, že na známce Zuzana Hejnová není. Dodal, že její fotografie sice byla použita jako předloha pro známku, ale její rysy byly upraveny tak, aby šlo spíše jenom o siluetu jakékoliv atletky, a Hejnová na známce nebyla identifikovatelná.

Jiný pohled na věc však měl pražský odvolací soud, který uvedl, že na známce je skutečně zobrazena Zuzana Hejnová. Že její fotografii autor použil jako předlohu, upravil některé její rysy, ale nedostatečně k tomu, aby zde nebyla jasně rozeznatelná její podoba.

Zdroj fotografie: zimbio.com

Bude mít nárok na odškodnění?

A proč takovou věc řeší soudy? Důvod je celkem jednoduchý. Je to odškodnění. Atletka Hejnová žádá po České poště 900 tisíc korun za bezdůvodné obohacení. A k této částce ještě přidává 150 000 za nemajetkovou újmu. Rozhodnutí odvolacího soudu v tom směru, že na známce je rozhodně ona, jí v tu chvíli přinesla možnou naději.

Rozhodovat se bude v červnu

Už není pochyb o tom, že na známce vydané k olympiádě v Riu de Janeiro v roce 2016 je skutečně dvojnásobná mistryně světa. To ale ještě neznamená, že požadované odškodnění opravdu dostane. Soud dal oběma stranám čas na případnou vzájemnou domluvu. Pokud k ní nedojde, je nařízeno jednání, které by se mělo konat 11. června. Zde se rozhodne, jak to s daným odškodněním bude. Zda na něho je nárok a v jaké výši.