Slavný judista po deseti letech pokusil hořkost prohry

Foto: en24.news

Francouzský judista Teddy Riner po dobu deseti let držel neporazitelnost v nejtěžší váhové kategorii a proto se mnozí domnívali, že je strojem nasazeným z budoucnosti, jenž prostě nemá naprogramovanou prohru. V rámci pařížského grandslamu, který se odehrál během uplynulého víkendu, ale jeho nadvláda definitivně skončila. Stalo se tak po 154 vyhraných zápasech v řadě, což je skutečně obdivuhodným výkonech, který zřejmě jen tak nikdo nenapodobí. Otevírají se tím ale dveře Lukáši Krpálkovi?

Naprostá legenda světového juda padla teprve potřetí

Prohra třicetiletého Francouze Teddyho Rinera byla pro mnohé fanoušky neskutečným šokem. Odborníci se ovšem shodují, že něco takového se v posledních měsících dalo očekávat. Riner sice vyhrával, nicméně své soupeře neničil takovým způsobem, jakým v jeho případě bývalo zvykem. Vaz mu zlomil zápas s mladým Japoncem Kokoro Kageurem, jemuž podlehl v prodloužení.

Jednalo se o teprve třetí prohru legendárního zápasníka na mezinárodní scéně. Poprvé v roce 2008 nestačil na Abdulla Tangrievema, o dva roky později podlehl Japonci Daikimu Kamigavu na světovém šampionátu v Tokiu. Je skoro až ironické, jak se historie těsně před olympijskými hrami v hlavním městě Japonska opakuje.

Teddy Riner byl z prohraného zápasu evidentně zklamaný, na druhou stranu ovšem připustil, že z jeho beder spadl obrovský tlak, jemuž musel pravidelně čelit:

„Cílem zůstává zvítězit na blížících se olympijských hrách v Tokiu a být v té nejlepší formě. Tahle porážka je sice selháním, ale ukáže mi alespoň, na čem mám zapracovat. Nebudu vám lhát, je to také trochu úleva. V uplynulých deseti letech jsem byl pod extrémním tlakem a všichni ode mě očekávali jen samá vítězství. Samozřejmě ale nesnáším porážky a po téhle budu pracovat mnohem tvrději, než jsem byl doposud zvyklý.“

Úspěchy Teddyho Rinera, které stojí za připomenutí

Teddy Riner začínal s judem už ve svých pěti letech, do patnácti let se připravoval s pařížským klubem Bolivar. Tehdy přitom ještě neměl jasno, jakému sportu se bude výhradně věnovat. Přemýšlel také nad basketbalem, kde by se vzhledem ke své výšce také neztratil. Nakonec ale přeci jen zvítězilo judo, jemuž se Riner začal věnovat profesionálně.

Během třinácti let na mezinárodní scéně dosáhl řady skvělých úspěchů. Za zmínku stojí především deset titulů mistra světa v těžké váze, dvě zlaté medaile z olympijských her a také pět zlatých medailí z mistrovství světa.

Riner v minulém roce dvakrát předčil českého judistu Lukáše Krpálka, který se po triumfu v Riu posunul do nejtěžší váhové kategorie. Právě jemu se nyní otevírají dveře k velkým cílům, když je jeho dvorní protivník nejistý. Podaří se mu uspět na blížících se olympijských hrách, nebo si Riner nenechá svou vytouženou trofej vzít?

Foto: en24.news