Sportovec Roman Kreuziger bezpochyby patří mezi nejzářivější hvězdy světové cyklistiky a v rámci České republiky už dlouhé roky v podstatě nemá konkurenci. Několikanásobný účastník Tour de France, který od ledna letošního roku nově působí u afrického týmu Dimension Data for Qhubeka, v jednom z televizních rozhovorů zabrousil do tématických okruhů, jimž se většina profesionálů raději vyhýbá. Nakousl otázky svého finančního ohodnocení a nezapomněl rozebrat ani doping, který v cyklistice není (nebo nebyl) ničím neobvyklým.
Kreuziger je se svými finančními odměnami nespokojený
Třiatřicetiletý rodák z Moravské Třebové míní, že cyklisté jsou vzhledem k náročnosti daného sportu krajně nedoceněni. Většinová část odměny za prestižní závody prý připadne realizačnímu týmu a sám sportovec si nevydělá tolik, kolik je běžné v jiných oblastech. V pořadu Česká ulička vysílaném na O2 Sport pronesl:
„Cyklistika je velice náročným sportem, který není z pohledu financí absolutně doceněný. Když si člověk vezme, že za celkové vítězství na Tour de France dostanete „jen“ 400 tisíc euro, není to sice vyloženě málo, ale je to za tři týdny ohromné dřiny, kdy si sáhnete až na hranici svých možností. Pak se to ještě samozřejmě dělí s týmem a personálem. Nakonec tedy člověku zůstane pouhých 20 až 30 tisíc euro. Jedná se o částku, jíž dostávají tenisté za postup v prvním kole turnaje.“
Podle Kreuzigera si cyklisté absolutní světové špičky často vydělávají naprosté minimum, protože jednotlivé týmy jednoduše nedisponují příliš vysokými rozpočty. Letos celkově šestnáctý muž na slavné Tour de France to rozhodně nepovažuje za spravedlivé.
Cyklistika bojuje s četnými dopingovými aférami
Cyklistika je v porovnání s ostatními druhy sportů poměrně často spojována s dopingovými aférami i na té nejvyšší úrovni. Vzpomeňme například na kauzu Lance Armstronga, který musel odevzdat většinu svých trofejí, protože v té době si pomáhal nedovolenými látkami. Roman Kreuziger si ovšem myslí, že doping z cyklistiky postupně vypadává a jedná se spíše o problém let minulých:
„Doping ve sportu vždycky byl a v nějaké míře zřejmě bude i nadále. Tomu prostě nelze zabránit. Já osobně jsem však zastáncem čistého sportu, nikdy bych zakázané látky nepožil. Cyklistika v devadesátých létech byla poznamenána nejvíc, nebo toho alespoň nejvíce vyplavalo na povrch. Bojujeme proti tomu. Máme biologický pas a sytém, díky kterému kontroloři vědí, kde se v danou chvíli nacházíme.“
Systém je podle českého sportovce poněkud otravný, ale zároveň uznává, že účel světí prostředky a díky němu se dopingu mnohem efektivněji brání. Každým rokem prý navíc proběhne 25 namátkových kontrol u každého cyklisty:
„Je to nepříjemný zásah do soukromí. Cyklista musí hlásit, kde se nachází. Ve výsledku je to ale ta správná cesta a každý to musí pochopit.“
Foto: youtube.com