Případ Petry Kvitové znovu před soudem

i Foto: apnews.com
                   

Olomoucký vrchní soud se 8. ledna 2020 bude znovu zabývat případem Petry Kvitové. Ta byla před třemi lety ve svém prostějovském bytě brutálně napadena a za pachatele později označila Radima Žondru. Ten se proti rozsudku odnětí svobody na osm let odvolal, stejně tak ovšem učinil i státní žalobce, jenž požaduje trest mnohem vyšší. Nutno podotknout, že muž vinu i nadále popírá a tvrdí, že si jej slavná tenistka musela s někým splést. Jak tato ostře sledovaná mediální kauza nakonec dopadne?

Žondra se údajně dopustil vydírání a těžkého ublížení na zdraví

Olomoučtí policisté Radima Žondru měsíc po napadení jedné z nejlepších tenistek současnosti obvinili z vydírání, Brněnský krajský soud však později onoho muže odsoudil za těžké ublížení na zdraví, jelikož se vydírání nepodařilo prokázat. Obžalovaný tedy spadal do nižší trestní sazby a hrozil mu trest odnětí svobody mezi třemi až deseti lety, nakonec bylo rozhodnuto o osmi letech za mřížemi. Proti verdiktu se však odvolal jak odsouzený, tak žalobce, což vyplývá z vyjádření mluvčího soudu:

„Obžalovaný mimo jiné v opravném prostředku namítá, že se trestného činu nedopustil. Soudu prvního stupně také vytýká procesní pochybení i nedostatečná skutková zjištění. Státní zástupce napadl rozsudek ve výroku o vině i trestu v neprospěch obžalovaného s tím, že chce překvalifikovat jednání obžalovaného ze zločinu těžkého ublížení na zdraví na závažnější trestný čin vydírání a požaduje také uložení přísnějšího trestu odnětí svobody.“

Co se podle žalobce vlastně stalo?

Státní zástupce se domnívá, že osudné události z prosince 2016 probíhaly nějak takhle. Žondra se dostal do prostějovského bytu Petry Kvitové pod falešnou záminkou. Dušoval se, že jde pouze zkontrolovat kotel. Když mu tenistka otevřela, napadl ji nožem a a vážně tak pořezal ruce. Nyní devětadvacetiletá rodačka z Bílovce, která byla přítomností násilníka zákonitě zaskočena, nabídla Žondrovi 10 tisíc korun, pokud z bytu okamžitě odejde. On její návrh přijal, sbalil peníze a zmizel.

Policie ČR pachatele nemohla dlouhou dobu dopátrat. Případ tedy roku 2017 odložila a k výraznějšímu posunu došlo až v rámci roku předešlého. Kvitová Žondru bezpečně poznala na jedné ze dvanácti fotografií, které před ní byly předloženy.

Radim Žondra naopak tvrdí, že Petru Kvitovou nemohl napadnout on, jelikož v inkriminovanou dobu pracoval na stavbě v Napajedlých na Zlínsku. Hlavní roli v rozhodnutí brněnského soudu tedy hrálo svědectví samotné Kvitové, která násilníka poznala při rekognicích. Ačkoli žaloba charakter tohoto důkazního materiálu zpochybnila, neuspěla.

Náročná operace poraněné ruky Petry Kvitové

Petra Kvitová se po útoku násilníka musela svěřit do rukou lékařů. Absolvovala operaci, které trvala čtyři hodiny. Pak se půl roku nemohla vrátit na kurty. Sama by si prý přála, aby měla případ konečně za sebou a mohla se zas naplno věnovat tenisu, který tolik miluje.

Foto: apnews.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články