Nejlepší střelec turecké reprezentace dnes dělá taxikáře

i Foto: tarafsizhaberajansi.com
                   

Jméno Hakan Sükür zřejmě mladším ročníkům, kteří navštíví naši stránku, příliš neřekne. Jedná se však o vůbec nejlepšího střelce turecké reprezentace, který navíc v roli kapitána dovedl tým k bronzové medaili na mistrovství světa roku 2002. Jak tento vysloužilý fotbalista žije dnes? Přestěhoval se do USA, kde se živí jako taxikář a knihkupec. Za to, že skončil u těchto vesměs nepopulárních profesí, údajně vděčí tureckému prezidentovi Erdoganovi z dob, kdy ještě patřil do jeho politické stáje.

Sükür byl svědkem korupčního skandálu

Když Hakan Sükür v roce 2008 definitivně pověsil kopačky na hřebík, rozhodl se vstoupit do politiky a změnit poměry, které v Turecku tehdy vládly. O tři roky později se dokonce dostal do parlamentu, a to konkrétně za Erdoganovu Stranu spravedlnosti a rozvoje. Ve funkci ovšem vydržel pouhé dva roky do doby, než na světlo světla vystoupala korupční aféra vlády, jíž byl Erdogan premiérem. Sükür míní, že právě tehdy nastal v jeho životě onen zásadní zlom:

„Tenkrát začaly všechny problémy. Někdo rozbil výlohu obchodu mojí ženy a děti byly na ulici napadány.“

Když začala být situace dále neúnosná, přestěhoval se bývalý fotbalista Galatasaraye Istanbul do USA. Jenže ani tam se nedočkal  klidu, po kterém tolik toužil. V roce 2016 na něj prezident Erdogan vydal zatykač, protože se údajně pokusil o neúspěšný převrat v Turecku. Dokonce jej v médiích často označoval za teroristu, což je podle Süküra naprosto zcestné:

„Pokaždé, když jsem někde vystoupil, mi chodily výhrůžky. Když jsem se přestěhoval, zatkli tátu a zabavili mi veškerý majetek. Teď už nemám vůbec nic, Erdogan mi všechno sebral. Přitom mi nic neprokázali, jen říkají, že jsem zrádce a terorista.“

Provozování kavárny nevyšlo, proto skončil jako taxikář

Hakan Sükür se po nějakém čase stráveném v Kalifornii rozhodl otevřít malý podnik. Provoz kavárny mu zabral poměrně velké množství času, ale investice už se konečně začaly pomalým tempem vracet. Jenže ani u tohoto podnikání někdejší útočník dlouho nevydržel:

„Do kavárny mi začali pravidelně docházet podezřelí lidé, tak jsem ji radši zavřel. Teď jezdím pro Uber a prodávám knihy. Ale i když jsem nepřítelem vlády, tak pořád vlast i lidi v Turecku miluji.“

Pokud byste náhodou zavítali do Ameriky a taxíkem by vás vezl právě Hakan Sükür, určitě byste v něm bývalého fotbalistu nepoznali. Nenosí totiž drahé oblečení a šperky, sem tam se navíc na povrch dere nějaké to kilo navíc. I tak je ale ve výsledku šťastný, protože jeho rodina je po odchodu z politiky konečně v bezpečí. A to je pro něj v životě nejdůležitější.

Foto: tarafsizhaberajansi.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články