Medailista z Nagana Martin Procházka na pokraji existenční krize

i Foto: alchetron.com
                   

Hokejové Kladno ve druhé polovině dvacátého století porodilo hned několik významných hokejistů, kteří dosáhli mezinárodních úspěchů a slávy. V prvé řadě vás určitě napadnou jména Jaromíra Jágra či Tomáše Plekance. Když ovšem zabrousíme ještě hlouběji do minulosti, neměli bychom zapomínat ani na Pavla Pateru nebo Martina Procházku. A právě osud posledního zmíněného jsme se v tomto článku rozhodli rozebrat poněkud podrobněji. V nedávném rozhovoru totiž pronesl, že účast v Naganu mu zničila zámořskou kariéru a také přiznal, že se vlastní hloupostí připravil téměř o veškerý majetek.

Martin Procházka pravidelně sbíral úspěchy na mezinárodní scéně

Dnes již sedmačtyřicetiletý Martin Procházka začínal s hokejem na Kladně, kde se tenkrát skutečně „urodilo“. Už jako mladík sbíral úspěchu na reprezentačním poli a změna nenastala ani v době, kdy se konečně prosadil mezi dospělé. Společně s Pavlem Paterou a Otakarem Vejvodou tvořil dlouhá léta stěžejní útočnou lajnu národního týmu a odnesl si také řadu významných ocenění.

Za zmínku stojí zejména čtyři zlaté medaile a dvě bronzové medaile z mistrovství světa. Byl také členem památného týmu, který v roce 1998 přivezl zlato ze Zimních olympijských her v Naganu. Jak ale s odstupem času přiznává, právě účast na turnaji století mu zničila kariéru v zámořské NHL:

„V Torontu mě chtěli poslat na farmu, kvůli čemuž bych nestihl olympiádu. Řekl jsem jim, že odejdu, když mě nepustí. Nakonec jsem do Nagana odjel. Když jsem se vrátil, dali mi to pořádně zbaštit. Do konce základní části zbývalo 36 zápasů a nehrál jsem pak ani jednou. Říkali mi, že se musím naučit hrát hokej. Byli zapšklý, že jsem chtěl hrát za národní tým. Netušil jsem, že se mi tak zavřou dveře v NHL, ale nelituji toho.“

Procházka měl na víc, z naše kontinentu ovšem znovu neodešel

Procházka za Toronto Maple Leafs v NHL odehrál jen 29 zápasů a po aféře s Naganem se do zámoří už nikdy nevrátil, ačkoli tuzemské hráče v mnoha ohledech kvalitativně převyšoval. Většinu sezón pak odehrál v milovaném Kladnu, tři roky zkoušel štěstí v Rusku a na sklonku své sportovní cesty hrál za bavorský EV Regensburg. Když pověsil brusle definitivně na hřebík, vrhl se na trenérskou dráhu. Aktuálně stojí na střídačce druholigových Řisut a mimo to se také čas od času objeví v České televizi coby hokejový expert.

Na rozdíl od svých někdejších slavných spoluhráčů si neužívá vydělaných peněz. Místo toho bojuje s lichváři a přes dva roky žije od výplaty k výplatě:

„S lichváři stále bojuji, ale je to běh na dlouhou trať. V nepříjemné životní situaci jsem se ocitl jen svou vlastní hloupostí. Nebylo to způsobeno hazardem. Prodal jsem dům a potřeboval jsem si půjčit na nový. Je to ubíjející, táhne se to přes dva roky. Chci se očistit, abych nebyl ten zloduch.“

Smutný osud člověka, který toho pro věhlas České republiky tolik vykonal, nemyslíte?

Foto: alchetron.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články